banner2

AKSUNGUR o ülkeye gidiyor: SİHA siparişini iki yıl önce Erdoğan duyurmuştu

Türk SİHA'larının yeryüzü yolculuğu sürüyor. TUSAŞ yapımı AKSUNGUR'un yeni adresi güneybatı Afrika ülkesi Angola oldu.

Savunma 18.03.2023, 19:45 18.03.2023, 19:57
Abone ol

Afrika ülkesi Angola'nın TUSAŞ yapımı AKSUNGUR SİHA satın aldığı ortaya çıktı. Çarpıcı bilgiyi açıklayan isim TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız oldu. 

CNN Türk muhabirlerine yaptığı açıklamada şimdiye dek 8 adet AKSUNGUR imâl edildiği bilgisini paylaşan Yıldız, Kırgızistan ve Angola'ya AKSUNGUR ihraç edildiğini, teslimatların henüz başlamadığını kaydetti. 

Önceden 3 ayda bir adet AKSUNGUR üretilirken şu anda ayda bir adet AKSUNGUR üretecek seviyeye geldiklerini anlatan Ömer Yıldız, AKSUNGUR üretimini ayda 2'ye çıkaracaklarını dile getirdi. 

TUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı, daha önce verdiği bir demeçte AKSUNGUR'a Afrika'da 2 ülkenin müşteri olduğunu belirtmiş, "Afrika'daki 3 ülkeden 2'si AKSUNGUR, 1 tanesi ANKA ile ilgileniyor" demişti. 

AKSUNGUR'un Afrika müşterilerinden birinin Angola olduğu kesinleşirken diğer ülkenin Cezayir olduğu iddia ediliyor. Afrika merkezli savunma haber siteleri, Cezayir'in TUSAŞ'a 10 adet ANKA-S, 6 adet de AKSUNGUR siparişi verdiğini belirtiyor. 

Bunun yanında daha önce Tunus'a 3 adet ANKA-S gönderen TUSAŞ bu ülkeye 2 adet daha ANKA-S sevk edecek. Aynı zamanda Kara Kıta'da ANKA-S'lerin bir diğer kullanıcısı da Çad olacak. Libya güneyindeki ülkeye önümüzdeki dönemde 2 adet ANKA-S teslim edilecek. 

TUSAŞ'ın ANKA platformunu temel alarak sadece 18 ayda tasarlayıp uçuşa hazır hale getirdiği AKSUNGUR böylece şimdiden 3 ülkeye ihraç edilmiş oldu. Angola ve Cezayir haricinde AKSUNGUR'un Asya'daki kullanıcısının Kırgızistan olduğu biliniyor. 

750 kilogram faydalı yükle uçan çift motorlu AKSUNGUR, TUSAŞ/TEI yapımı PD-170 serisi yerli motorlardan güç alıyor. Milli SİHA AKSUNGUR tek seferde 60 saate kadar uçuş gerçekleştirebiliyor. 

İLK İŞARET ERDOĞAN'IN GEZİSİNDE

2021 yılı ekim ayında Afrika turuna çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaret ettiği ülkelerden biri Angola olmuş ve Erdoğan burada mevkidaşı Joao Manuel Gonçalves Lourenço tarafından ağırlanmıştı. Orada yaptığı açıklamada, Angola'nın Türkiye'den SİHA talebi olduğunu anlatan Erdoğan, iki ülkenin savunma bakanlarının buluşmasında durumun netleşeceğini belirtmişti. 

Türk SİHA'larının yeryüzündeki yayılım ağı her geçen ay daha da genişliyor. Bayraktar TB2, AKINCI, ANKA ve AKSUNGUR'u kullanan yahut müşteri olan ülke sayısı dünya genelinde 40'ı aştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!