banner2

AKINCI TİHA Pakistan'a mı gidiyor? O klipte her şey açığa çıktı

Çinli J-10C savaş uçaklarını teslim alma töreninde bir klip yayınlayan Pakistan Hava Kuvvetleri hem AKINCI hem de Bayraktar TB2'ye yer verdi.

Savunma 13.03.2022, 11:19 13.03.2022, 11:20
Abone ol
AKINCI TİHA Pakistan'a mı gidiyor? O klipte her şey açığa çıktı

Baykar şirketince üretilen taarruzî insansız hava aracı AKINCI'nın şimdiye dek hangi ülkelere ihraç edildiği merak edilirken Pakistan'dan çarpıcı bir ipucu geldi. 

İslamabad yönetimi Çin'e sipariş edilen J-10C savaş uçaklarının teslim alınması töreninde yayınladığı vidyo kliple AKINCI'ya ilişkin önemli bir mesaj verdi. 

Pakistan Hava Kuvvetleri'nin yakın gelecekteki kabiliyet tasavvurunu yansıtan klipte hem Bayraktar TB2 SİHA hem de AKINCI TİHA yer buldu. 

Bu durum, Pakistan'ın Türkiye'den Bayraktar TB2 temin ettiği ve daha yüksek kapasiteli AKINCI'yı satın almak için de Baykar'la sözleşme imzalayan 2 ülkeden biri olduğu yorumlarına yol açtı.

Dünyanın en çok tercih edilen SİHA'sı Bayraktar TB2'yi 19 ülke kullanıyor. AKINCI'nın ihracı konusunda da şimdiye dek 2 ülkeyle sözleşme imzalandı. 1,5 tonluk faydalı yük taşıyabilen AKINCI'nın yurtdışına satış değeri şimdilik bilinmiyor. 

İŞTE PAKİSTAN HAVA KUVVETLERİ'NİN O KLİBİ

AKINCI ve Bayraktar TB2, Pakistan'ın yayınladığı klipte 3. dakikadan sonra görülebiliyor. 

AKINCI: ŞİMDİLİK EN İYİSİ

Türk SİHA teknolojisinin geldiği en üst düzey nokta olarak gösterilen AKINCI, 24 saat havada kalabiliyor; hava-hava ve hava-yer görevlerinde kullanılan çok çeşitli bombalar taşıyabiliyor. 

Uydu kontrol bağlantısı sayesinde yer kontrol istasyonuyla binlerce kilometre uzaktan haberleşebilen AKINCI, tek uçuşta 7 bin 500 kilometre menzile uçabiliyor.

Bayraktar AKINCI, yüksek faydalı yük kapasitesiyle envanterdeki Bayraktar TB2 ve ANKA'dan daha etkin ateş gücü ve daha gelişmiş ekipmanla Türk Silahlı Kuvvetlerinin göklerdeki güç çarpanı durumunda.

6 ton kalkış ağırlığına sahip AKINCI, 40 bin feet irtifayı aşma başarısı gösterirken 1,5 ton faydalı yük taşıyabiliyor. 

Taarruzi İHA sistemi, taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapabiliyor.

Bayraktar AKINCI TİHA, çok çekirdekli yapay zeka bilgisayarıyla sensörlerden aldığı verileri işleyerek karar verme kabiliyetine de sahip. 

Baykar mühendislerince yazılan milyonlarca satır kod sayesinde AKINCI TİHA, gelişmiş rota ve görev planlama fonksiyonlarını yürütebiliyor. Sistemin sahip olduğu yapay zeka, hedeflerin etkin şekilde tespit edilmesini sağlıyor.

İŞTE AKINCI'NIN MÜHİMMAT AİLESİ

Savaş uçaklarının yükünü azaltacağı düşünülen AKINCI TİHA, hava bombardımanı görevini icra edebildiği gibi hava-hava füzelerini de etkin biçimde kullanabiliyor. Kendi sınıfında dünyanın en ileri teknolojik özelliklerine sahip AKINCI, yerli ve milli olarak üretilen MAM-L, MAM-C, MAM-T, Nüfuz Edici Bomba, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A, Hassas Güdüm Kiti (HGK), Lazer Güdüm Kiti (LGK) gibi mühimmat, füze, bomba ve güdüm kitleriyle uyumlu.

Tam Otomatik Uçuş Kontrol ve 3 Yedekli Otopilot Sistemi'yle yer sistemlerine bağımlı olmaksızın otomatik iniş kalkış yapabilen Bayraktar AKINCI TİHA, Çift Yedekli SATCOM ile haberleşme menzili bulunmaksızın uydu vasıtasıyla komuta ediliyor. 

BAYKAR BU KLİBİ YAYINLAMIŞTI

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!