banner2

AKINCI TİHA'nın ilk müşterisi hangi ülke olacak? Listenin başında 3 ordu var

Bayraktar TB2'nin cephelerde elde ettiği başarı, gözlerin şimdi AKINCI TİHA'ya çevrilmesini sağladı. Tam mesai TSK için üretim yapan Baykar'ın, AKINCI'yı ilk hangi ülkeye ihraç edeceği merak konusu oldu.

Savunma 23.01.2022, 14:52 23.01.2022, 14:58
Abone ol
AKINCI TİHA'nın ilk müşterisi hangi ülke olacak? Listenin başında 3 ordu var

Bir süre önce Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) teslimine başlanan taarruzi insansız hava aracı AKINCI, küresel savunma sektörünün ilgi odağı haline gelecek gibi görünüyor. 

Baykar şirketinden Bayraktar TB2 SİHA satın alarak bu araçları cephede kullanmış ülkeler, gözlerini şimdi AKINCI'ya çevirdi. Türk ordusuna teslimatların belli bir sayıya ulaşmasından sonra Baykar'ın AKINCI için dünyaya açılması bekleniyor. 

AKINCI TİHA'ya çok sayıda ülkeden talep olduğunu ve bu konuda gelişmelerin yakında duyurulacağını açıklayan Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, bu araçlarda ihracatın 'yaklaştığı' mesajını verdi. Bayraktar'ın bu sözleri, AKINCI'ya şimdiden hangi ülkelerin talip olduğu konusunda merak uyandırdı. 

UKRAYNA DAHA DA GÜÇLENMEK İSTİYOR

Topraklarının bir kısmı Rus işgali altındaki Ukrayna, AKINCI'nın ilk taliplerinden biri olmaya aday. Geçtiğimiz günlerde "Türkiye'den 24 adet daha Bayraktar TB2 alacağız" açıklaması yapan Ukraynalı yetkililerin, sınırlarındaki Rus tehdidine karşı daha da güçlenmek için AKINCI TİHA'ya talip olması kuvvetle muhtemel görünüyor. AKINCI'da halihazırda Ukrayna motorları kullanılıyor. Baykar, henüz gelişim aşamasındaki Milli İnsansız Uçak Sistemi MİUS'a güç verecek sistemler konusunda da Ukraynalı şirketleri tercih etti. 

Karşılıklı savunma-işbirliği anlaşmaları çerçevesinde Türkiye ile Ukrayna arasında giderek derinleşen ittifak Rusya'yı rahatsız etse de Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Komutanı General Valeri Zalujni'nin dün biraraya geldiği Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'la çektirdiği fotoğraf, bu ülkenin AKINCI'ya olan ilgisine dair söylentileri yeniden gündeme taşıdı. 

ABD'DEN KATAR'A ÖRTÜLÜ AMBARGO

Katar, Amerika Birleşik Devletleri'nden MQ-9B Predator konusunda olumlu bir cevap alamadı. 

AKINCI'nın potansiyel ilk müşterilerinden biri de Katar. ABD'den 4 adet MQ-9B Predator SİHA satın almak isteyen ancak bir yılı aşkın süredir onay bekleyen Katar, sürecin giderek çıkmaza girmesi üzerine rotayı Türkiye'ye çevirdi. Türkiye'den hava savunma sistemi HİSAR'ı almak üzere yetkililerle temasa geçtiği belirtilen Doha yönetiminin aynı zamanda ABD'nin yarı yolda bırakmasına bir cevap olarak AKINCI ile ilgilendiği belirtiliyor. Doha yönetimini yakından takip eden kaynaklar, ABD'nin örtülü ambargosuna maruz kalan Katar'ın AKINCI satın almasına kesin gözüyle baktıklarını ifade ediyor. 

ALİYEV İÇİN PRESTİJ MESELESİ

Ukrayna ve Katar dışında AKINCI ile ciddi olarak ilgilendiği bilinen bir ülke daha var: Kardeş Azerbaycan. İşgal altındaki Karabağ topraklarının kurtarıldığı savaş sırasında Ermenistan ordusu hedeflerinin yaklaşık yüzde 70'i Bayraktar TB2'ler tarafından vurulmuştu. Her fırsatta bu durumu hatırlatarak duyduğu memnuniyeti ifade eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk SİHA'larının Türkiye haricindeki ilk kullanıcısının Azerbaycan olduğunu belirtmekten de övünç duyuyor. Savaşın seyrini değiştiren TB2'lerin daha ağır ve daha gelişmiş modeli AKINCI'nın 'ilk sahibi' olmak, Aliyev için yaygın kanıya göre bir 'prestij meselesi.' Bu bakımdan Karabağ'da Ermeni tacizleri devam ederken AKINCI'nın herkesten önce kardeş Azerbaycan'a verilmesi kimseyi şaşırtmayacak. 


AKINCI TANITIM KLİBİ MEST EDİYOR

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!