banner2

AKINCI TİHA'dan bir ilk daha! Tam 30 bin saattir gökyüzünde! Daha önce de o rekoru egale etmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde Türkiye savunma sanayi alanında rekora doymuyor. Türkiye'nin yüz akı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından yürütülen AKINCI Projesi kapsamında Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA, 30 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı.

Savunma 15.09.2023, 10:51 15.09.2023, 12:48
Abone ol

Baykar'ın yerli ve özgün olarak geliştirdiği ilk milli insansız hava araçı olan Bayraktar AKINCI TİHA, 30 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde tarihi bir rekor kırdı. Bayraktar AKINCI, şu ana kadar 8 ülkeyle ihracat sözleşmesi imzalayarak etkin bir şekilde gören yapmaya devam ediyor.

BİRÇOK UÇUKLA KOL UÇUŞU

Bayraktar AKINCI ve Bayraktar KIZILELMA ilk kez 24 Nisan 2023'te Çorlu'da gerçekleştirdiği kol uçuşunun ardından TEKNOFEST 2023'yen yeni bir ilke imza attı. İstanbul semalarında taarruzi insansız hava aracı AKINCI ile insansız savaş uçağı KIZILELMA aynı uçuşu birçok kez halka açık olarak icra etti. Yine geçtiğimiz yıl TEKNOFEST Azerbaycan'da Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın da kokpitinde olduğu MIG-29 savaş jeti ile kol uçuşu icra etti. Ayrıca Bayraktar AKINCI, SOLOTÜRK, Hürkuş ve Türk Yıldızları akrobasi timi ile kol uçuşları gerçekleştirdi. 

REKOR CANAVARI

TSK envanterine girdiği 29 Ağustos 2021 tarihinden beri operasyonel olarak başarıyla görev yapan Bayraktar AKINCI TİHA, milli havacılık tarihimizin iritifa rekorunu da elinde bulunduyor. Milli TİHA Bayraktar AKINCI, 21 Haziran 2022 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri huzurunda gerçekleştirilen dayanım, yüksek irtifa ve yüksek hız testleri kapsamında 45.118 feet (13.716 metre) irtifaya yükselerek rekor kırdı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!