banner2

AKINCI motorunun biri bozulsa bile piste güvenle inebilir

TEKNOFEST'te AKINCI TİHA'nın özelliklerinden bahseden öğretmen pilot Köksal Ümüzer, aracın motorlarından birinin durması halinde bile piste güvenle inebileceğini kaydetti.

Savunma 25.09.2021, 18:20
Abone ol

Baykar şirketince üretilen ve Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmeye başlanan taarruzî insansız hava aracı (TİHA) AKINCI, sahip olduğu yeteneklerle hayranlık uyandırıyor. 5,5 ton kalkış ağırlığına sahip çift motorlu AKINCI, havadayken motorlarından biri arızalansa bile herhangi bir problem yaşamaksızın piste geri dönebiliyor. 

AKINCI TİHA'nın test ve öğretmen pilotlarından Köksal Ümüzer, TEKNOFEST etkinlik alanında savunma ve havacılık araştırmacısı Tolga Özbek'le söyleşisinde, AKINCI'nın gelişmiş aerodinamik yapısına dikkat çekti. 

AKINCI'nın tek motorla da uçabilir durumda olduğunu söyleyen Ümüzer, uçağın havada tek motorunun arızalanması durumunda bile yere başarıyla inebileceğini kaydetti. Motorlardan birinin arızalanmasıyla bazı aerodinamik değişiklikler yaşanacağını, bunun yanında çok kuvvetli bir dümen ve kuyruk yapısına sahip olması sayesinde AKINCI'nın motor arızasından kaynaklı olumsuz gelişmeleri yaşamayacağını dile getirdi. 

"Aracımız kuvvetli kuyruk ve dümen yapısına sahip. Asimetrik itkisi var. Motorun biri dursa bile bunu biz kuyruk yapımızdaki dümen komutlarıyla beraber gayet güzel absorbe ederek çok güzel, stabil bir uçuş yapıp, hatta iniş de yapabiliyoruz" diyen Ümüzer, TEKNOFEST kapsamında HÜRKUŞ'la birlikte kol uçuşu gerçekleştiren AKINCI'nın bu anlamda da bir ilke imza attığına dikkat çekti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!