AKINCI-B 870 kiloluk NEB'le uçuyor! Selçuk Bayraktar görüntü paylaştı

45 bin feet yükseğe çıkarak irtifa rekoru kıran AKINCI-B, 870 kilogramlık sığınak delici ağır mühimmatla uçtu.

Savunma 24.06.2022, 16:38

Terörle mücadelede önemli görevler üstlenmesi beklenen AKINCI-B ağır mühimmatla uçuş testini başarıyla tamamladı. AKINCI-A modelinden farklı olarak her biri 750 beygirlik iki adet motordan güç alan AKINCI-B, geçtiğimiz günlerde irtifa rekoru kırmasının ardından bir başarıya daha imza atmış oldu. 

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar'ın sosyal medya hesabında paylaştığı görüntülerde AKINCI-B'nin 'ağır bir mühimmatla' uçtuğu görüldü. AKINCI TİHA'nın taşıdığı mühimmatın TÜBİTAK SAGE üretimi 870 kilogramlık NEB (nüfuz edici bomba) olduğu sanılıyor. 

HARİCİ YÜK 950 KİLOGRAM

900 kilogram harici, 450 kilogram da dahili olmak üzere en az 1350 kilogram faydalı yükle uçabilen milli TİHA, gövde altında 870 kilogramlık NEB taşıyarak sınırları zorlamış oldu. NEB mühimmatı 2,1 metre kalınlığında güçlendirilmiş betonu delebiliyor. Toprak ya da kayalık zeminde bir miktar ilerledikten sonra derinlerde infilak eden 870 kilogramlık NEB bugüne dek PKK'ya yönelik pek çok operasyonda kullanıldı.

AKINCI-B geçtiğimiz günlerde kendisine ait olan 40 bin feet'lik rekoru kırmayı başarmış ve 45 bin 118 feet yükseğe tırmanmıştı. Bu irtifa yaklaşık 13,7 kilometreye karşılık geliyor. Sözkonusu performans aynı zamanda Türkiye'de üretilmiş milli bir hava aracının çıkabildiği en yüksek nokta oldu. 

TEK UÇUŞTA 6 BİN 406 KİLOMETRE

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine AKINCI'nın A modeli girmişti. 450 beygirlik motorlara sahip AKINCI-A'dan yaklaşık iki kat daha güçlü olan AKINCI-B önümüzdeki günlerde Hava Kuvvetleri envanterine dahil olacak. Hava Kuvvetleri kabul testleri sırasında AKINCI-B yüksek hız denemelerinin de gerçekleştirildiği 20 saat 23 dakikalık seyri boyunca toplam 6 bin 406 kilometre yol kat etmişti. 

Baykar üretimi taarruzî insansız hava aracı şimdiye dek 4 ülkeye ihraç edildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!