banner2

'Akıllarına bile gelmeyecek' diyen İsmail Demir duyurdu: Yeni sürprizlere hazır olun

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, normalde her biri yıl boyunca gündemde kalacak müjdelerin beşini birden tek günde açıkladıklarına dikkat çekti; Bayraktar TB3'ün ANADOLU gemisinde operasyona hazırlandığını, HÜRJET ile ANKA-3'ün yakında uçacağını duyurdu. Demir, "Yeni sürprizler için bizi izlemeye devam edin" dedi.

Savunma 21.03.2023, 13:08 21.03.2023, 13:34
Abone ol

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 4. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. Mevcut sınır koruma teknolojilerinden bahseden Demir, ihracat potansiyeli oldukça yüksek bu sistemlerin 'akıllara bile gelmeyecek' teknolojiler içerdiğini anlattı.

Demir, TUSAŞ tesislerinde ardı ardına açıklanan Milli Muharip Uçak, HÜRKUŞ ve ANKA-3 projelerinden de bahsederek yeni müjdelerin sinyalini verdi. İşte Demir'in konuşmasından önemli kesitler...  

İsmail Demir

ANAHTAR TESLİM ÇÖZÜMLER SUNUYORUZ

Sınır güvenlik sistemi KAYI ile sınırlarımızın 7/24 kontrol altına alınmasını sağlıyoruz. Kara gözetleme radarları, kablo güdümlü balon sistemleri, karada geniş alan gözetleme sistemi ve fiberoptik akustik sensör başta olmak üzere birçok alt sistem entegre edilerek kullanılmaktadır. Bu sayede kesintisiz görüntü çözümü sağlanıyor. 

Sınırlarımızda tespit, teşhis ve müdahale sistemi KAYI'da kabiliyetimizi genişleterek projenin ikinci fazı ile birlikte başta Suriye ve İran hudut hatları olmak üzere sınır güvenliğine yönelik çözümler geliştiriyoruz. Sınır güvenliği uygulamalarımız bir tek ürün değil, çeşitli sistemlerin birleşimiyle oluşturulan bir çözüm. 

İhracat görüşmelerimizde de birçok ülkenin ana öncelikli konularından birinin sınır güvenliği olduğunu görüyoruz. Bu konuda savunma sanayii olarak anahtar teslim çok net çözümleri sunabilmek gibi bir avantajımız var. Çünkü bunların uygulamalarını yaptık, yapıyoruz. 

Muhtelif ülkelerde de bu çözümlerimizi gösterip onların belki akıllarına dahi gelmeyecek derecede teknolojik ve kapsamlı çözümler sunma ihtimalimiz var ki bu da ihracat anlamında büyük bir potansiyel sağlıyor. 

AESA RADARINDA SON AŞAMAYA GELDİK

Birliklerimizin korunması için geliştirilen dron tespit ve önleme sistemlerimizin yeteneklerini değişen tehditlere paralel olarak sürekli geliştirmekteyiz. Roket ve havan mühimmatlarının erken tespiti için gerekli olan radar sistemlerinin geliştirilmesine yönelik projelerin başlatılması için de adımlar atılıyor. 

Deniz ve hava gözetleme için kullanılan radar sistemlerimizin yanında, hava kuvvetlerimiz envanterinde bulunan F-16 ve AKINCI'ların AESA burun radarlarının geliştirilmesinde son aşamaya geldik. İnşallah bunu da uygulamaya geçirip dünyada son derece modern bir radar olan AESA radarını da devreye almış olacağız. 

HER BİRİ YIL BOYUNCA KONUŞULACAK ÜRÜNLER

Sektörümüz tarihi günlerden geçiyor. Yakın zamanda insansız savaş uçağı KIZILELMA ilk uçuşunu yapmıştı. 18 Mart bizim için bir milat tarihti ve 18 Mart'ta Milli Muharip Uçağımız hangardan çıktı, taksi yaparak pist başına gitti. Bunun yanında HÜRJET'imiz, ATAK-2 ve ANKA-3 görücüye çıktılar. 

Milli hafif taarruz uçağı HÜRJET

Her biri gündeme geldiğinde bir ülkede belki bir yıl boyunca konuşulacak ürünlerin biz beşini birden sahaya sunmanın gururunu taşıyoruz. Bu uçaklarımızın uçuşlarını da çok yakında göreceğiz. Bunun yanında Bayraktar TB3'ün de ANADOLU gemisinde operasyon yapmak üzere hazırlandığını da belirtmek istiyorum. 

Bütün bu çalışmalar gösteriyor ki inşallah, istikbâlin yüzyılına havacılık ve savunma sanayii olarak en büyük katkıyı ve desteği vereceğiz. Bu bilinen gelişmelerin yanında önümüzdeki günlerde bilinmeyen yeni sürprizlerin de olacağını belirtmek istiyorum. Bizi takip etmeye devam edin. 

Milli Muharip Uçak (MMU)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!