banner2

Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmıştı! Yerli ve milli bombalar Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi

Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda yer alan 'Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisinde' üretilen uçak bombalarının ilk partisi Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Savunma 25.09.2022, 12:03 25.09.2022, 12:26
Abone ol
Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmıştı! Yerli ve milli bombalar Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi

Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan MKE Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda yer alan 'Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisinde' üretilen uçak bombalarının ilk partisi Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 29 Nisan 2021'de Ankara'nın Elmadağ ilçesinde yer alan MKE Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası kampüsü içerisine kurulan Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisinin açılışını yapmıştı. 

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Artık uçak bombalarımızın mühimmatlarımızın füzelerimizin ve harp başlıklarımızın patlayıcıları konusunda kimseye bağımlı olmayacağız. Açılışını yaptığımız tesis sayesinde, ülke olarak yeni nesil patlayıcı üretim kabiliyetinde süper lige çıktık" ifadelerini kullanmıştı.

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI'NA TESLİM EDİLDİ 

Açılışın ardından üretime başlayan tesiste uçak bombalarında ve yeni nesil mühimmatlarda kullanılan; RDX, HMX ve CMX gibi enerjetik malzemeler seri üretime başladı. Dünya üzerinde sadece sayılı ülkelerde bulunan tesiste üretilen enerjetik malzemelerle dolumu yapılan uçak bombalarının ilk partisi Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

TEMİN EDİLEMEYİNCE MKE ÜRETMEYE BAŞLADI 

Uçak bombalarından, yeni nesil mühimmatların dolumunda füze yakıtı ve harp başlıklarında ana patlayıcı malzemesi olarak kullanılan RDX, HMX, CMX gibi enerjetik malzemeler yurt dışından ithal ediliyordu. Türkiye'ye uygulanan gizli ve açık ambargolar nedeniyle bu ürünün temininde yaşanan sıkıntılar üzerine MKE, çözüm ortaklarıyla birlikte bir yıl gibi kısa bir sürede tamamen yerli ve milli teknolojilerle donatılmış üretim tesisi kurdu.

DÜNYADA SAYILI ÜLKEDE VAR 

Bu tesisle Türkiye, dünyada sayılı ülkelerin sahip olduğu RDX, HMX ve CXM gibi patlayıcıları üretmeye başladı. Açılışı 2021 yılında Başkan Erdoğan tarafından yapılan tesiste üretilen enerjetik malzemelerle dolumu yapılan uçak bombalarının ilk partisi Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

TAMAMEN YERLİ VE MİLLİ ÜRÜNLER VAR 

Tesis tamamen yerli ve milli ürünler ile donatıldı. El değmeden üretimin esas olduğu tesiste, otonom sistemlerin yanı sıra komuta kontrol merkezi ile de 7/24 denetim sağlanıyor. Açılışının üzerinden bir buçuk yıl gibi kısa bir süre geçmesine karşın adeta siparişlere yetişilemiyor. Dünyada sayılı tesislerde üretilen enerjetik malzemeler daha tesisten çıkmadan siparişler oluşturuluyor. Türkiye'nin bu alanda kısa süre içerisinde dünyada söz sahibi üreticiler arasında olması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!