banner2

Abdülhamid'i vurmalıyız dedi, Yunan ordusunu göreve çağırdı! Atina saldırıya hazırlanıyor

Yunanlılar tüm dikkatlerini sondaj gemisi Abdülhamid Han'a çevirmiş durumda. Türkiye'nin 'Yunan Spiker' olarak tanıdığı Ionnis Theodoratos, Abdülhamid'in Atina'nın sözde egemenlik alanına girmesi durumunda bunun savaş sebebi olacağını söyledi, sondaj gemisini seyir esnasında vurma çağrısı yaptı.

Savunma 06.08.2022, 11:49
Abone ol
Abdülhamid'i vurmalıyız dedi, Yunan ordusunu göreve çağırdı! Atina saldırıya hazırlanıyor

Türkiye'nin dördüncü sondaj gemisi Abdülhamid Han, doğalgaz ya da petrol bulma umuduyla Doğu Akdeniz'de sondaj yapmak için demir almaya hazırlanırken Yunanistan'dan "Bu gemiyi vurun" çağrısı geldi. 

9 Ağustos'ta harekete geçecek bu modern sondaj gemisini bir süredir yakından takip eden Yunan basını, savaş çağrılarını artık açıktan dile getirmeye başladı. 

Türk kamuoyunda 'Yunan Spiker' olarak tanınan Ionnis Theodoratos, Abdülhamid Han gemisine Yunan donanmasının mutlaka hasar vermesi gerektiğini söyledi; geminin sondaj yapacağı noktanın Atina'nın sözde egemenlik alanına girmesi durumunda bunun 'casus belli' olarak tanımlanan savaş sebebi olacağını ileri sürdü. 

Türkiye'nin sondaj gemilerini alarak çok önemli bir hamle yaptığını, gemilerin teknolojik imkanlarıyla birlikte envantere kazandırıldığını söyleyen söyleyen Yunan Spiker, Ankara'nın Doğu Akdeniz'de daha önce sismik araştırmalar yapmış olduğunu hatırlattı. 

Fatih, Kanuni ve Yavuz gemileri Karadeniz'deki Sakarya doğalgaz sahasında bulunduğu için geriye Akdeniz görevi için bir tek Abdülhamid gemisinin kaldığını hatırlatan Yunan Spiker, bu geminin mutlaka devreden çıkarılması gerektiğini savundu. 

Sismik araştırma gemisi Oruç Reis 2020 Ağustos'unda Doğu Akdeniz'deyken iki ülkenin savaşın eşiğine geldiğini hatırlatan Yunan Spiker, benzer bir durumun önümüzdeki günlerde yaşanabileceğini imâ etti. Theodoratos şunları söyledi:

'SAVAŞ SEBEBİ OLACAĞI AÇIK'

Eğer Türkler önümüzdeki günlerde Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in dediği gibi bu gemiyi bir yere göndermeye karar verirlerse deneme sondajları yapabilecekleri 5-6 olası pozisyon var. Koordinatlar bizi ilgilendiriyor. Sondaj Kıbrıs'ta olacaksa bunu önlemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. 

2020-2021 olaylarının yaşandığı bilinen bölgede sondaj olursa bu Yunanistan için savaş sebebidir, casus belli... Tüm bu zaman zarfında Türkler agresif açıklamalarıyla kamuoyunu ikna etmeye çalışıyorlar. İkincisi ise kulakları olan herkes, yani Türkiye ile özel ekonomik çıkarları olan herkes Türklerin tezini destekleyecek açıklamalar yapmaya çalışıyor ancak bu tip sözler tepki okyanusunda çok geçmeden boğuluyor. 

SENEYE DAHA FAZLA RAFALE OLACAK

Yunan Hava Kuvvetleri, donanmamızla birlikle böyle bir olaya hazırlanıyor. Yunanistan'ı en sert tepki gösterdiği alan, Türkiye-Libya anlaşmasıyla belirlenen deniz bölgesidir. Sondaj belki başka bir bölgede gerçekleşecektir ama Türkler, sözkonusu yerde kuyu açarak Mavi Vatan doktrinini ve Türkiye-Libya anlaşmasını kabul ettirmek isteyebilirler. Bu hamle sadece Dışişleri Bakanlığının sözlü tepkisini değil silahlı kuvvetlerimizi de karşısında bulacaktır. 

Sahip olduğu az sayıda Rafale savaş uçağı ile hava kuvvetlerimizin bulunduğu bir bölgede... Uçakların sayısı henüz 24 değil ama her halükarda Türkler açısından istediklerini yapmak için en uygun zaman şu an. Türkler bu anlattıklarımı 2023'te yapmak isterlerse bu kez 12 adet Rafale ile uğraşmak zorunda kalacaklar. F-16 Viper ile uğraşmak zorunda kalacaklar. Daha iyi bir durumdaki Yunan silahlı kuvvetleri ile uğraşmak durumunda kalacaklar. 

SONDAJ NOKTASI ATMACA MENZİLİ DIŞINDA OLABİLİR

Bilmemiz gereken şu ki, Abdülhamid yola çıkarsa yolda bir miktar zarar görmesi gerektiği fikrini kişisel olarak destekliyorum. Bazı mekanik hasarlar... Bölgede bunu yapacak gemilerimiz var. Türkler hedef bölgeye, açıklanacak NAVTEX'ten çok daha önce gemileriyle yerleşeceğine eminim. Bu sondaj gemisi uçan bir yunus değil, X hızıyla hareket ediyor, Y noktasına ulaşmak için zamana ihtiyacı var. 

Eğer varış noktası Yunan egemenliğine karşı çıkan yasadışı Türk-Libya anlaşmasının yeri ise o zaman ordumuz görevini en iyi şekilde yapacaktır. O bölge Türkiye anakarasından çok uzak. Atmaca füzesi menzilinden de uzak. S-400 menzilinin de dışında. Bunları söylüyorum, çünkü bazı insanlar bu silahlara sahip Türklerin yenilmez olduğunu iddia ediyorlar. Ancak Abdülhamid sendromu, daha fazla toprak kazanmak yerine kaybedecek olan Türkiye'yi simgeler. Türkiye'nin böyle bir çatışmada kaybedecekleri çok daha fazla olacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!