banner2

ABD'nin F-35'leri tel tel dökülüyor! Motor arızasını gidermek için 10 yıl ve 1,5 milyar dolar gerekiyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin yapımı için bir trilyon dolardan fazla para harcadığı F-35 projesinde yapılan uçaklar deyim yerindeyse tel tel dökülüyor. Bu kez de yeni nesil savaş uçaklarının motorları hararet yaptı. Uzmanlar, sorunun giderilebilmesi için 10 yıla ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Savunma 02.04.2023, 10:24 02.04.2023, 10:30
Abone ol
ABD'nin F-35'leri tel tel dökülüyor! Motor arızasını gidermek için 10 yıl ve 1,5 milyar dolar gerekiyor

ABD'nin S-400'leri bahane ederek Türkiye'ye vermediği F-35 projesinde sorunların sonu gelmiyor. ABD Silahlı Kuvvetleri, şimdiye kadar üretilen ve üretilmekte olan bütün F-35lerin motor güncelleştirmesinden geçirileceğini açıkladı.

NATO KRİTERLERİNİ KARŞILAYAMIYOR

F-35'in kullandığı F135 jet motorlarının, dünyaya açıklanan rakamlardan çok daha düşük performansa sahip olduğu kaydedildi.

Pratt & Whitney şirketi tarafından üretilen motorun, NATO'dan istenen gereksinimleri karşılayamadığı da ortaya çıktı.

YENİ BÜTÇENİN ONAYLANMASI GEREKİYOR

ABD generalleri, Kongre'nin askeri komitesi ile yaptığı görüşmede "Motorlar yetersiz, ancak esastan yapılacak güncellemeler ve geliştirmeler ile tüm sorunlar halledilecek. Bu işi için yeni bir bütçenin onaylanması lazım." dedi.

Komite üyeleri, bu teklifi kabul etti.

1 TRİLYON DOLARDAN DAHA FAZLA PARAYA ÜRETİLMİŞTİ

Halihazırda 1 trilyon dolardan fazla bir paraya mal olan F-35 projesinin bu yeni sıkıntısının düzelmesi için asgari 1,5 milyar dolarlık bir harcama yapılması gerekiyor.

Temel sorunun, motorların soğutucularında yer aldığı kaydedildi.

TASARIM DEĞİŞECEK

Normal şartlarda hararet yapmayan F-35 projesi, zaman içerisinde birkaç kez değişip geliştirilince uçağın daha da ağırlaştığı, bunun da tasarımını farklılaştırdığı vurgulandı.

Hararet yapan motorların, havadaki pilotların hayatını tehlikeye atmaya, bakım masraflarının artmasına ve en önemlisi uçuş süresinin kısalmasına sebep olduğu öğrenildi.

Pratt & Whitney şirketi, "Motorları 2030'ların ortasına kadar güncelleyerek sorunu çözeceğiz" vaadinde bulunsa da sorunun çözümünün en az 10 yıl içerisinde çözülebileceği ifade edildi.

MİLYONLUK HURDA

Daha önce de F-35'in iniş takımlarındaki aksaklıklar gündem oldu.

En az 10 adet F-35 savaş uçağı, hiçbir çatışmaya girmeden, sadece iniş takımları yüzünden kaza kırıma uğradı.

Yaşanan bu olaylardan sonra birim başına 100 milyon dolara yakın bir maliyeti bulunan F-35 savaş uçakları için "milyonluk hurda" lakabı takıldı…

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!