Yandex Metrica

ABD Kongresi'nden F-16 mektubu: Erdoğan çıkarlarımıza zarar veriyor, Ankara'nın teklifini reddedin

ABD Kongresi'nden F-16 mektubu: Erdoğan çıkarlarımıza zarar veriyor, Ankara'nın teklifini reddedin

40 adet F-16 satın alımı ve 80 adet uçağın da modernizasyonu için Türkiye'nin ABD'ye ilettiği teklif Kongre'deki Yunan ve Ermeni lobisini harekete geçirdi. Frank Pallone ile Gus M. Bilirakis skandal bir mektup yazarak Beyaz Saray'ı Ankara'nın teklifini reddetmeye çağırdı.

Savunma

12.02.2024, 11:55

ABD Kongresi'ndeki Yunan ve Ermeni lobisi yine Türkiye'ye karşı birleşti. Demokrat Frank Pallone ile Cumhuriyetçi Gus M. Bilirakis, Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'e hitaben bir mektup yazarak Ankara'nın F-16 talebine ret cevabı verilmesini istedi. İmzaya açılan mektuba 65 kongre üyesini imza attığı belirtiliyor. 

Washington'daki Ermeni lobisinin sözcülerinden Pallone ile Yunan lobisinin etkili ismi Bilirakis, hazırladıkları mektupta Türkiye'ye yönelik skandal ifadeler kullandı. 

Erdoğan yönetimindeki Türkiye'nin ABD ve NATO'ya taahhütlerini görmezden geldiği belirtilen mektupta, 40 adet F-16 ve 80 adet uçağın modernize edilmesine yönelik talebin kabul edilmesi halinde 'insan hakları ihlallerinde bulunan Türkiye'nin ödüllendirilmiş olacağı' savunuldu. 

Türk düşmanı senatörler, 'Erdoğan rejimi' ifadesiyle bahsettikleri Ankara'yı hem Güney Kafkasya hem de Kuzey Afrika'yı istikrarsızlaştırmakla suçladı. İki senatör bununla kalmayıp Suriye ve Irak'a yönelik terör operasyonlarından dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri'ni şu cümlelerle hedef aldı:

İngilizler 6. nesil uçaktan vazgeçiyor: Rusya ile savaşa gireceğiz, TEMPEST'in sırası mı! İngilizler 6. nesil uçaktan vazgeçiyor: Rusya ile savaşa gireceğiz, TEMPEST'in... Haberi Görüntüle

IRAK, SURİYE, DAĞLIK KARABAĞ...

"Türk ordusu ve Türkiye’nin desteklediği gruplar, sınırötesi operasyonlar sırasında, Irak, Suriye ve Dağlık Karabağ'daki hastane ve okul gibi sivil hedefleri kasıtlı olarak bombalamak dahil olmak üzere, savaş suçları işlemek için Amerikan yapımı silah ve teçhizatı kullandı. Türkiye'nin Amerika’dan gelişmiş savaş uçakları satın alması, Erdoğan'ı politikalarını değiştirmeye ve iyi bir aktör olmaya teşvik etmeyecek. Aksine Türk ordusunun daha fazla ölüm ve yıkıma neden olmasının önünü açacaktır."

"Türkiye, ABD silahları ve askeri operasyonları hakkında önemli taktik bilgileri potansiyel olarak Rusya'ya ifşa edebilecek S-400 füze savunma sistemlerini kullanmaya devam ediyor. Bu, bir NATO müttefiki olarak taahhütlerine ters düşse ve Amerikan ulusal güvenliğini tehlikeye atsa da, Erdoğan istediği hedeflere ulaşmak için ABD ve Rusya'yı karşı karşıya getirmek için bu taktiği sürekli olarak kullanıyor."

Vecihi Hürkuş'u kederden öldürdüler: Amerikan mandacılarının ilk kurbanı acılar içinde can verdi Vecihi Hürkuş'u kederden öldürdüler: Amerikan mandacılarının ilk kurbanı acılar içinde... Haberi Görüntüle

FETÖ VE PKK'NIN DİLİYLE AYNI

"Erdoğan rejimi, iktidardaki hakimiyetini sürdürmek için ülkesinde adil olmayan seçimleri teşvik etmeye, sivil toplumu bastırmaya ve insan haklarını ihlal etmeye devam ediyor. Daha geçen hafta, bir Türk gazeteci, ifade ve basın özgürlüğüne saygı göstermeyen bu baskıcı hükümet döneminde sık görülen bir olay olan Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı."

"Amerika, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yurt içinde ve yurt dışında istikrarı bozan eylemlerini ve uluslararası hukuk ihlallerini durdurmak için somut adımlar atıncaya kadar Türk ordusuna daha fazla destek vermemelidir. Daha önceki gelişmeler, Erdoğan’ın ABD'nin ekonomik yaptırımlar dahil olmak üzere tüm diplomatik araçlarını kullanıncaya kadar davranışını değiştirmeyeceğini gösteriyor. Bu nedenlerle Türkiye'nin, hava kuvvetlerini modernize etmek için ABD'den Block 70 F-16 uçakları ve modernizasyon kitlerini satın alma yönündeki son teklifini reddetmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz."
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading