banner2

6 yıllık kararlı mücadele PKK'yı bitme noktasına getirdi

Terör örgütüne Türkiye'den katılımlar durma noktasına gelse de son 5 yılda imha edilmiş teröristlerin yüzde 85'inin TC vatandaşı olması, mücadelenin kararlılıkla devam etmesinin önemini gözler önüne seriyor.

Savunma 21.09.2021, 12:29
Abone ol
6 yıllık kararlı mücadele PKK'yı bitme noktasına getirdi

Doğu ve Güneydoğu'yu esir alan çukur-hendek terörüne karşı 24 Temmuz 2015'te başlatılan operasyonlar, aradan geçen 6 yılı aşkın sürede PKK'yı tükenme noktasına getirdi. Yurtiçi ve yurtdışında 18 bin 500'ü aşkın terörist imha edildi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Milli İstihbarat Teşkilatı 2021'e gelindiğinde terörle mücadeleyi büyük ölçüde vatan topraklarının dışına taşımayı başardı. Örgütün Türkiye sınırları içerisinde kullandığı sığınak, barınak ve kamp alanları ardı ardına imha edilirken Mehmetçik Irak kuzeyinde de 70'ten fazla üs kurdu. 

Teröristler, Irak'ta 30 yılı aşkın süredir konuşlandığı kampları terk etmek zorunda kaldı. Sinat-Haftanin, Metina, Zap, Avaşin-Basyan, Hakurk, Gara, Kandil, Asos, Mahmur ve Sincar'da hareket alanı iyice daralan teröristler SİHA'ların da etkili vuruş gücü sayesinde büyük ölçüde kımıldayamaz hale geldi. 

Edinilen bilgilere göre 2021 yılı itibariyle PKK'nın Irak'ta verdiği kayıp sayısı Türkiye'deki kayıp sayısını geçti. Güvenlik birimlerinin 'terörü sınır ötesinde karşıla' stratejisi başarılı olurken, PKK/HPG/KCK elebaşlarının bazen bulundukları mağarada bazen de bindikleri araçta imha edilmesi örgüt kadrosunda büyük psikolojik yıkıma yol açtı. 

Yurtiçindeki PKK'lı terörist sayısının tarihte ilk kez 200'ün altına düşmesi Kandil mağaralarında konuşlu örgüt elebaşlarını hayli panikletti. Türk ordusunun ilerleyişi karşısında bildik nakaratları tekrarlayan teröristler, Mehmetçiğin 'kimyasal silah kullandığı' yalanına sarıldı ama buna, örgütü destekleyen ABD ve Avrupa ülkeleri bile inanmadı. 

Öte yandan son 5 yıl içerisinde öldürülen teröristlerin yüzde 85'inin Türkiye doğumlu olması dikkat çekici bir istatistik olarak kayıtlara geçti. PKK'ya katılımlar durma noktasına gelmiş olsa da örgütün temel insan kaynağının hâlâ Türkiye olduğu gerçeği, mücadelenin gevşetilmemesi gerektiği konusunda bir mesaj veriyor. 5 yıllık zaman diliminde imha edilmiş teröristlerin yüzde 7'si Suriye, yüzde 5'i İran ve sadece yüzde 1'i Irak doğumlu. Veriler, Irak kuzeyinde yaşayan halkın örgüte desteğinin sıfıra yakın olduğunu gösteriyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!