Yandex Metrica

Sitede Ara

2024 mühimmat arzı 4 milyona doğru... Roket üretimi 15 kat, seyir füzesi 7,5 kat arttı

2024 mühimmat arzı 4 milyona doğru... Roket üretimi 15 kat, seyir füzesi 7,5 kat arttı

Rusya'ya yönelik yoğun yaptırımlar silah-mühimmat üretimini baltalamak yerine şahlandırdı. Moskova, pek çok silah ve mühimmat sisteminin üretimini 5 ilâ 15 kat arasında artırdı. 

Savunma

28.06.2024, 13:23

Batılı ülkelerin Rusya'ya yönelik kapsamlı yaptırımları askerî sanayide hiçbir işe yaramadı. Aksine Moskova, pek çok silah ve mühimmatın üretimini 5 ilâ 15 kat arasında artırdı. Avrupa'nın toplam üretim kapasitesini bile katlayan Rus savunma sanayii, cephedeki yoğun kayıplara rağmen ateş gücünü ayakta tuttu. 

İhracat kısıtlamalarına rağmen Rusya, maliyetli de olsa, özellikle elektronik bileşenlerin ülkeye girişini sağlamaya devam etti. 

İngiltere merkezli araştırma kurumu Royal United Services Institute (RUSI), yaptırımların Rus askerî operasyonlarını engelleyemediğini gözler önüne seren bir rapor yayınladı. Analistler Jack Watling ve Gary Somerville'e göre, Avrupa ülkeleri ABD'nin aksine yaptırımları etkili bir şekilde uygulamak için gerekli altyapıya sahip değil. 

152 mm'lik obüs mühimmatı

Ukrayna'ya destek veren ülkelerin ortak çabasına rağmen Rusya, Avrupa ülkelerinden ve Tayvan'dan patlayıcı hammaddesi nitroselüloz tedarik etmeyi sürdürüyor. Bunun yanında Rusya mühimmattan rokete, seyir füzesinden zırhlı araca kadar pek çok kalemde üretimleri katladı. 

F-16 sayısı sonunda belli oldu: 50'si bile işe yaramaz, bize en az 128 tane lazım F-16 sayısı sonunda belli oldu: 50'si bile işe yaramaz, bize... Haberi Görüntüle

RUSYA'NIN YILLIK SİLAH ÜRETİMİ 

RUSI araştırmasında, Rusya'nın savunma üretim kapasitesinin gücünü ortaya koyan ifadeler şöyle yer buldu:

 • 152 mm'lik top mermisi üretimi 5,3 kat arttı. Savaş öncesi yıllık 250 bin adet olan üretim 2024 yılında 1,3 milyona ulaşacak. Ayrıca 800 bin adet 122 mm'lik top mermisi üretilmesi hedefleniyor. 

(Bazı kaynaklar 152 ve 122 mm'lik mühimmat üretiminin yılda 3 milyona dayandığını ileri sürüyor.)

 • Çok namlulu roket atardan (ÇNRA) ateşlenen Grad roketlerinin üretimi 15,2 kat artarak yılda 33 binden 500 binin üzerine çıktı. 

BM-27 Uragan çok namlulu roketatar sistemi

 • Bir başka ÇNRA roketi Uragan'da ise üretim 6,1 kat artış gösterdi. 2023'te 2 bin 800 olan kapasite bu yıl 17 bine ulaştı. Bu yıl ve önümüzdeki yıl benzer bir hacim bekleniyor. 
 • Rus depolarında onlarca yıldır bekleyen ve kullanılamaz hale gelen devasa mühimmat stoklarından bir kısmının geri kazanılması çalışmaları da devam ediyor. Milyonlarca adet mühimmatın yaklaşık yüzde 20'sinin geri kazanılması hedefleniyor. 
 • İran, Belarus, Suriye ve Kuzey Kore'den tedariklerin yanısıra üretimi Rusya'da yapılmış füze-mühimmat arzının adet olarak toplamda 2024 için 4 milyon ve 2025 için yine en az 4 milyon olması bekleniyor. 
Emekli F-22'ler hangi ülkeye gidecek? İlk kez ABD dışında üretim hattı kurulabilir Emekli F-22'ler hangi ülkeye gidecek? İlk kez ABD dışında üretim... Haberi Görüntüle

FÜZE, KAMİKAZE DRON, TANK VE ZIRHLI ARAÇ...

 • KH-101 seyir füzelerinin üretiminde de önemli bir artış yaşandı. 2021'de yıllık 56 birim üretildiği sanılırken bu rakam 2023'te 420 birime çıktı. Hedef ise n az 460 füze sayısına ulaşmak... Bu durum yaklaşık 7,5 katlık artışa tekabül ediyor. 
 • 9M723 İskender füzelerinin üretimi 3 kattan fazla arttı. Savaşın ilk yılında üretim yaklaşık 50 füze düzeyindeydi. Bir yıl içinde bu sayı 180'e çıktı ve 9M723'le birlikte 9M727 modeline de hız verildi. 

İskender füzesi

 • İran'ın Şahid-136 dipi dronlarında da 6,3 kat üretim artışı yaşanıyor. Ukrayna savaşından önce İran bu kamikaze dronlardan ayda yaklaşık 40 tane üretiyordu. Şimdi hem Rusya hem de İran'daki tesislerde aylık üretim 250 adedi aşıyor. İran'da 'Şahid-136', Rusya'da 'Geran-2' adıyla üretilen bu dronların Amerikan şirketlerinden gelen mikroelektrik bileşenler sayesinde uçtuğu ortaya çıkmıştı.

Rus fabrikasında tank üretimi

 • Rusya, tank ve zırhlı araç üretimi konusunda da savaş tarihinde görülmemiş bir kapasiteye ulaştı. Hasar almış araçların parçaları kullanılarak bir yıl içinde üretimi yapılan tank sayısının 1500'ü bulduğu sanılıyor. Bu rakamın 200-300 kadarının sıfırdan üretilmiş tankları kapsadığı düşünülüyor.
 • Aynı şekilde Rus fabrikalarında dönüştürülen ya da sıfırdan üretilen zırhlı araç sayısı bir yılda 3 bini buluyor. 
 • Helikopter parçası, navigasyon sistemi, silah ve hassas uçak parçaları gibi öğelerin Rusya'ya girişi ise ayda birkaç binden 30 binin üzerine çıktı. Bunda en etkili aktörün Çin olduğu belirtiliyor. 

Habere Tepki Ver

1

0

2

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Savunma


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading