banner2

1200 metreye en az 50 bin atış: SAR-762 envanterde

Türkiye'nin ağır makineli tüfek ihtiyacı yerli imkanlarla karşılanıyor. Tek seferde 50 bin atım yapabilen SAR-762'nin ilk kafilesi TSK'ya teslim edildi.

Savunma 22.06.2021, 14:48 22.06.2021, 16:21
Abone ol
1200 metreye en az 50 bin atış: SAR-762 envanterde

Türk Silahlı Kuvvetleri, uzun menzilli ağır makineli tüfek ihtiyacını da yerli imkanlarla karşılar hale geldi. Sarsılmaz Silah firması, 2018 yılından beri üzerinde çalıştığı projeyi başarıyla noktalayarak 7.62 mm'lik tüfeğin seri üretimine başladı. 'SAR-762 MT' modeli milli tüfeklerin ilk parti teslimatı Jandarma Genel Komutanlığı'na yapıldı. 

Gelişmeyi duyuran Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesabında şunları yazdı: "Bir silah sisteminde daha dışa bağımlılığı bitiriyor, yerli ve milli üretimle güvenlik güçlerimizin kullanımına sunuyoruz. Platformlar için 7.62 mm Makineli Tüfek PMT 7.62'nin ilk teslimatlarını Jandarma'ya gerçekleştirdik. Hayırlı olsun. Durmak yok, yola devam!"

12 kilogram ağırlığındaki makineli tüfek SAR 762 MT, 1200 metre uzun menzile sahip olmasıyla güvenlik güçlerinin terörle mücadelesinde önemli bir rol oynayacak. 

Sarsılmaz, SAR 762 MT'yi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile 2018 yılında imzaladığı PMT 7.62x51 projesi kapsamında geliştirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçlarını karşılama hedefiyle projeye başlayan firma, en az 50 bin atım yapmaya elverişli bir piyade tüfeği ortaya çıkardı.

FUARDA GÖRÜCÜYE ÇIKMIŞTI
Yerli ve milli olarak üretilen SAR-762-MT ve SAR-56 ile bu alanda dışa bağımlılığın önemli ölçüde azaltılması planlanıyor. SAR-762-MT ve piyade tüfeği olan SAR-56 geçtiğimiz hafta Türkiye Verimlilik Vakfınca düzenlenen Uluslararası Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nda ilk kez sergilendi. Sarsılmaz Silah Sanayii Satış Müdürü Hakan Özadalı, tüfeğin özelliklerini geçtiğimiz günlerde şöyle anlatmıştı:

"SAR-762-MT mayonla çalışan 7.62 ağır makinalı dediğimiz bir tüfektir. Bu tüfekler platform veya araç üzerine takılabilen bir üründür. Ağırlığı 12 kilogram ve dakikada 700 atış yapabilmektedir. Namlusu bir set halindedir ve çok kolay değiştirilebilir. Hava soğutmalı silah, hızlı değiştirilebilir namlu (Quick Change Barrel / QCB) özelliğine de sahip. Bu sayede, örneğin, yoğun ateş baskısı gerektiren muharebeler gibi silahların aralıksız ateş etmesi gereken durumlarda, makineli tüfek nişancısı, ısınan namluyu, hızlı ve emniyetli bir şekilde yedek namluyla değiştirebiliyor. Böylelikle silah, ateş gücünden ödün vermeden muharebeye devam edebiliyor."

PİYADE TÜFEĞİ 'SAR 56' DA ÜRETİMDE 
"Son derece önemli bir ürün. Çünkü Türkiye’de bu tür silahlar yurt dışından temin ediliyordu. Belli ülkelerin bize koymuş olduğu ambargolar nedeniyle bu silahlar uzun süre gelmiyordu. Ordumuzun ihtiyacı olan bu silahları biz milli projeler kapsamında ürettik ve şuanda onlara sunduk. Özel kuvvetlerimizin talepleri doğrultusunda bir piyade tüfeği çalışmamız oldu. SAR-56 projesi onların talepleri doğrultusunda gerçekleşti. Belirli miktarda da teslimatlar gerçekleştirildi.”


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!