banner2

110 kilometre menzilli SİHA füzesi hazır: İlk atışı AKSUNGUR yapacak

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen KUZGUN füze ailesinin Serbest Süzülüm modeli ilk atışını AKSUNGUR SİHA'dan yapacak.

Savunma 28.09.2022, 19:28
Abone ol

Yunanistan için endişe verici bir gelişme daha yaşandı. Silahlı insansız hava araçlarından ateşlenebilen uzun menzilli füze ailesine bir yenisi eklenmek üzere. 

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen KUZGUN mühimmat ailesinin Serbest Süzülüm modeli 'SS' tamamıyla hazır duruma getirildi. KUZGUN SS'nin ilk atışı AKSUNGUR SİHA'dan gerçekleştirilecek. 

Açıklanan menzili 110 kilometre olan akıllı füze, bir SİHA süper gücü olan Türkiye'nin vurucu gücünü artıracak. 100 kilogram ağırlığındaki KUZGUN SS, AKSUNGUR ve AKINCI gibi SİHA'ların yanında F-16'dan, HÜRKUŞ'tan ve yakın gelecekte KIZILELMA MİUS ile HÜRJET'ten ateşlenebilecek. 

3 MODELİ VAR VE ÇOK YETENEKLİ 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taktik güdümlü mühimmat ihtiyacının karşılanması amacıyla geliştirilen KUZGUN ailesinde şimdilik 3 ayrı modelde füze bulunuyor. 

Serbest Süzülüm (KUZGUN-SS), Turbojet Motorlu (KUZGUN-TJ) ve Katı Yakıtlı Roket (KUZGUN-KY).

Güdüm yöntemi ve harp başlığı açısından modüler özellikli, düşük maliyetli, çoklu kullanıma uygun, düşük yanal hasara sahip ve yüksek vuruş hassasiyetli bir akıllı füze olan KUZGUN, hava araçları dışında jet motorlu ve katı yakıtlı modelleriyle SİDA'larda da kullanılacak. 

Parçacıklı, delici, termobarik ve genel maksat harp başlıkları taşıyabilen KUZGUN füzeleri aynı zamanda görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlığa (IIR) sahip. 

Havada SİHA'lar tarafından serbest bırakıldıktan sonra hedefine doğru uçuşa geçen KUZGUN-SS, ateşlendiği irtifa ile orantılı olarak 110 kilometre menzile ulaşabiliyor. 60 kilogram harp başlığına sahip KUZGUN SS, özellikle AKSUNGUR SİHA'ların Yunan donanmasına karşı önemli bir vurucu gücü olacak. 

TÜBİTAK SAGE'nin üzerinde çalıştığı KUZGUN-TJ'nin menzili ise yaklaşık 200 kilometre olarak planlanıyor. KUZGUN-KY'nin de benzer menzil özelliklerine sahip olması bekleniyor. 

GÜDÜM KİTİ GÖKÇE DE HAZIR

KUZGUN SS'nin ardından bir diğer müjde de yine TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen bomba güdüm kiti GÖKÇE ile ilgili oldu.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki ağır uçak bombası MK-83'ler ile TÜBİTAK SAGE imzalı ardışık delici-nüfuz edici SARB-83T mühimmatını hedefe başarılı biçimde yönlendirmeye yarayan GÖKÇE hazır hale getirildi. GÖKÇE güdüm kitine takılmış bir MK-83 bombasının çok yakında AKINCI TİHA'dan ateşleneceği belirtiliyor. 

AKINCI'nın ilk test atışını yapacağı GÖKÇE güdüm kiti, MK-83 ve SARB-83 tipi ağır bombaların hedefini 12'den vuracak şekilde F-16 ve F-4 savaş uçaklarından atılmasına da imkan tanıyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!