Zika virüsü nedir, öldürücü mü? Zika virüsü belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır?

Zika Virüsü taşıyan Aedes türü sivrisineğin ülkemizde görülmesi oldukça arttı. Uzmanların şiddetle uyardığı bu sinek hakkında araştırılan, "Zika virüsü nedir, öldürücü mü? Zika virüsü belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır?" sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Sağlık 03.08.2022, 12:38 03.08.2022, 12:50
Abone ol
Zika virüsü nedir, öldürücü mü? Zika virüsü belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır?

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Midilli, zika virüsü hakkında,  "İlaçlama uzun vadeli başarılı olan bir yöntem değil. Çok çeşitli yöntemlerin bir arada kullanılması gerekiyor" ifadelerini kullandı. Peki, Zika virüsü nedir, öldürücü mü? Zika virüsü belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır? İşte detaylar...

ZİKA VİRÜSÜ NEDİR?

Yeni doğan bebeklerde görülen Mikrosefali (küçük kafa) olarak da tanımlanan bu hastalık, “Aedes aegypti” cinsi sivrisineklerin hamile kadınlara bulaştırdığı Zika virüsü ile yayılıyor.

ZİKA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Zika virüsü “ateş, baş ağrısı, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, kas ve eklem ağrısı” gibi belirtiler gösteriyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), Zika'ya ilişkin açıklamasında virüsün bulaştığı kişilerde semptomların yaklaşık bir hafta içinde ortaya çıktığını ve kanda birkaç gün duran virüsün bazı kişilerde daha da uzun kaldığını ifade etti.

ZİKA VİRÜSÜ TEDAVİSİ VAR MI? 

Hastalık için özgün bir tedavi ya da önleyici aşılar henüz geliştirilemedi. BBC muhabiri James Cook’un haberine göre, Zika virüsünü araştıran ABD'li bilim insanları, “virüse karşı aşının ancak 10 yıl sonra çıkabileceğini söyledi”. Brezilya'lı yetkililer ise, beş yıl içinde aşının geliştirilebileceği görüşünde birleşiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!