banner2

Zerdeçaldan daha fazla fayda sağlamak için bunu deneyin! O baharat ile birlikte tüketmek etkisini artırıyor

Bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan özelliklere sahip zerdeçal vücut tarafından tam anlamıyla emilmiyor. Beslenme uzmanlarına göre bu baharattan tam anlamıyla yararlanmak için karabiberle birlikte tüketmek gerekiyor. Zerdeçalın faydasını artırmak için yapılabilecek başka şeyler de var.

Sağlık 27.05.2023, 11:59
Abone ol
Zerdeçaldan daha fazla fayda sağlamak için bunu deneyin! O baharat ile birlikte tüketmek etkisini artırıyor

Zerdeçal, antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip altın renkli bir baharat. Onun bu etkilerini daha artıran bir kullanım şekli olduğunu gösteriyor.

KURKUMİN VÜCUT TARAFINDAN İYİ EMİLMİYOR

Zerdeçalda bulunan kurkuminin vücut tarafından genellikle iyi emilmediği ortaya çıktı. Karabiberde bulunan piperin ise, kurkumin emilimini artırmaya yardımcı olabilir.

Chicago Üniversitesi'nden bir beslenme uzmanı olan Courtney Schuchmann'a göre, kurkuminin kendisi vücudu hızla terk ediyor, bu da zerdeçalın bazı sağlık faydalarını kaçırabileceğiniz anlamına geliyor.

PİPERİN DEMİR VE SELENYUMUN DA EMİLİMİNİ ARTIRIYOR

Schuchmann, piperinin kurkuminin metabolik yolunu bloke ederek çalıştığını iddia ediyor. Bu, vücudun kurkumini daha iyi emmesine ve kullanmasına yardımcı olur. Piperin diğer besinlerle demir, beta-karoten ve selenyum emilimini de artırabilir. 

ZERDEÇALIN ETKİSİNİ ARTIRMAK İÇİN BAŞKA NELER YAPILABİLİR? 

Öte yandan karabiber, vücudun zerdeçal emmesine yardımcı olabilecek tek bileşen değil. Kabuklu yemişler, tohumlar, sızma zeytinyağı ve avokado da vücudunuzun kurkumini daha iyi emmesine ve kullanmasına yardımcı olabilir. 

Tıp profesörü Zhaoping Li'ye göre ise zerdeçalın sağlık yararlarının çoğu bağırsak mikrobiyomu üzerindeki etkisinden geliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!