banner2

Zencefil regl ağrısını şıp diye kesiyor! Özellikle toz halini kullanmak gerekiyor

Boğaz ağrısı ve öksürüğe karşı faydalı olduğu bilinen zencefil sağlığa başka açılardan da katkı sunuyor. Tıp dünyasında da kullanılan bu baharat ağrı kesici özellikte ve mide bulantısını bitirmede de etkili. Aşırı tüketimi ise bazı yan etkilere yol açabiliyor.

Sağlık 03.02.2023, 16:46 03.02.2023, 16:54
Abone ol
Zencefil regl ağrısını şıp diye kesiyor! Özellikle toz halini kullanmak gerekiyor

İlk olarak Güneydoğu Asya'da bulunan zencefil, 9. yüzyıldan beri Doğu tıbbında kullanılıyor. Baharat aynı zamanda Asya, Hint ve Karayip mutfağının da temel malzemelerinden.

Çoğu insan onu boğaz ağrısı şikayeti olduğu zamanlarda kullansa da zencefil sağlık için çok fazla fayda içeriyor. 

AĞRI KESİYOR

Taze zencefil, antioksidan özelliklere sahip olan ve enflamatuar enzimleri azaltan, gingerol adı verilen güçlü bir bileşiğe sahip. Özellikle adet krampları ve artrit temelli durumlar için faydalı. Kurutulmuş zencefil ayrıca anti-enflamatuar bileşikler içeriyor, ancak zencefil ısıtıldığında form değiştiriyor ve o kadar etkili olmayan farklı bir bileşiğe dönüşüyor. 

KAN ŞEKERİNİ DENGELİYOR

Zencefilin kan şekeri düzeylerini sabit tutmada etkili olduğu da biliniyor. Bu, tip 2 diyabetin uzun vadeli sağlık etkilerini kontrol etmenin anahtarı olabilir. Çalışmalar ayrıca zencefilin kasları glikozu emmeye teşvik ettiğini ve böylece şeker hastalarının ekstra insülin ihtiyacını azalttığını ortaya koyuyor. 

MİDE BULANTISINI AZALTIYOR

Taze zencefil yemek, sabah bulantısı, taşıt tutması ve bazı kemoterapi beslenmelerinin yan etkisi olan mide bulantısını bitirmeye yardımcı olabiliyor. 

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEYE YARDIM EDİYOR

Yapılan bir çalışma, günlük olarak zencefil hapı alanların, plasebo alanlara kıyasla 45 gün sonra trigliserit, toplam kolesterol ve kötü kolesterol düzeylerinin düştüğünü gösterdi.

BAKTERİLERİN BÜYÜMESİNİ ENGELLİYOR

Araştırmalar, zencefilde bulunan bazı elementlerin antibakteriyel özelliklere sahip olabileceğini bulsa da, kesin sonuçlara varmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

ZENCEFİL YAN ETKİLERE SEBEP OLUR MU? 

Sağlık için birçok yararı olsa da kronik hastalığı olanların zencefili bir doktora danışmadan tüketmemesi gerekiyor. 

YAN ETKİLERİ VAR MI? 

Özellikle yüksek doz takviyeleri mide bulantısına ve gastrik reflüye neden olabiliyor. Yüksek dozlar ayrıca kan inceltici ilaçlarla etkileşime girebiliyor. Baharat bazı kişilerde mide bozulmasına, göğüste ağrılı yanma hissine, ishale, ağız ve boğaz tahrişine sebep olabiliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!