banner2

Zayıflamayı hızlandıran 5 yiyecek! Buzdolabınızda mutlaka bulundurun

Acıktığınızda veya canınız abur cubur istediğinde hemen buzdolabına koşar ve size cazip gelen, yemesi kolay ilk şeyi alıp tüketirsiniz. Uzmanlar işte bu al ve ye alışkanlığının kilo alımına yol açtığını belirtiyor. Dolabın içini sağlıklı yemek ve tatlı alternatifleriyle doldurmak ise zararlı gıdaları tüketme ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Sağlık 25.01.2023, 14:51
Abone ol
Zayıflamayı hızlandıran 5 yiyecek! Buzdolabınızda mutlaka bulundurun

Sağlıklı beslenme alışkanlığı oluşturmak için yapılacak ilk şeylerden biri, daha iyi yemek ve atıştırmalıklar hazırlayabilmek için temel gıda maddeleri stoklamak. Çünkü buzdolabının kapılarını açtığınızda, daha sağlıklı yiyecekler görürseniz, onu alma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır.

Beslenme uzmanlarına göre zayıflama sürecinde buzdolabında mutlaka olması gereken 5 gıda maddesi var. 

YUMURTA

Hızlı bir yemek yapmak istendiğinde ilk elimizi attığımız şeylerden biri yumurta. Günün hangi saati olursa olsun, omletten yumurtalı muffinlere kadar sağlıklı yemekler hazırlamak için yumurtaları kullanabilirsiniz. Yumurtaları önceden kaynatıp buzdolabında daha sonra yemek için bekletebilirsiniz. 

Bu yiyecek kilo verme çabalarınızı desteklemek için mükemmel bir seçimdir ve araştırmalar bunu destekliyor. Kahvaltıda buharda pişirilmiş ekmek yerine yumurta yiyen kişiler, toklukta bir artış ve vücut ağırlığında azalma yaşıyor. Tahıl yerine yumurta yiyen bireylerin ise daha fazla tokluk yaşayabildiği ve açlıklarının azaldığını ortaya koyuyor.

SEBZELER

Sağlıklı yiyecekler listesinde çırpılmış yumurtalara atmak veya yan yemek olarak kullanmak üzere buzdolabında mutlaka sebzeler de olmalı. Sebze tüketimi ile kilo kaybı arasındaki pozitif bağlantıyı araştıran pek çok araştırma var 

MEYVELER

Canınız tatlı çektiğinde, çikolata parçacıklı kurabiyeler ve şekerli şekerlemeler yerine mevsim meyveleri atıştırmalısınız.
Yapılan bir çalışma, meyve tüketimindeki artışın dört yıllık bir zaman diliminde kilo kaybıyla ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. En çok fayda sağlayan meyveler elma, çilek ve armut.

SAĞLIKLI SALATA SOSLARI

Sebzelerin üzerine gezdirmek veya herhangi bir yemeğin lezzetini artırmak için kaliteli bir salata sosu kullanılabilir. Kendi salata sosunuzu kendiniz hazırlamak için buzdolabında buna uygun malzemeler bulundurun.

YÜKSEK PROTEİNLİ ATIŞTIRMALIKLAR

Hareket halindeyken kolayca alabileceğiniz yüksek proteinli lezzetli atıştırmalıklar stoklamak da önem taşıyor. Yoğurt ve süzme peynirin yanı sıra humus da sağlıklı bir alternatif olabilir. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!