Yandex Metrica

DOLAR

33.10

%0.12 expand_less

EURO

36.33

%0.3 expand_less

ALTIN

2616.00

%0.11 expand_less

BIST

11134.08

%-0 expand_less

BTC ($)

64309.41

%-0.3 expand_more

Sitede Ara

Zayıflamak için hangisi daha etkili? Kalori kısıtlaması mı aralıklı oruç mu?

Zayıflamak için hangisi daha etkili? Kalori kısıtlaması mı aralıklı oruç mu?

Zayıflamak için sayısı yöntem var. Spor yapmak, az yemek ve son yıllarda meşhur olan aralıklı oruç insanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Peki aralıklı oruç gerçekten etkili mi? Kalori alımını sınırlamak mı daha iyi sonuçlar ortaya çıkarıyor? İşte cevaplar.

Sağlık

27.01.2024, 22:25

Pek çok insan kilo vermek için aralıklı orucu seçiyor, ancak bilim adamlarına göre bu zaman kısıtlamalı gıda alımı, kalori kısıtlamasından daha az başarılı bir kilo verme yöntemi.

Yakın zamanda yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, gün içinde daha fazla orta veya büyük öğünler yiyen kişilerin kilo alma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Daha küçük besinler yiyenlerin ise kilo verme olasılığı daha yüksekti.
Ancak, günün ilk ve son öğünü arasındaki sürenin katılımcıların vücut ağırlığı üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı görüldü.

Her gün et yerseniz ne olur? Aşırı protein nelere yol açar? Et düşkünleri mutlaka okusun Her gün et yerseniz ne olur? Aşırı protein nelere yol... Haberi Görüntüle

ÖĞÜN ZAMANLAMASI KİLO VERMEDE ETKİLİ DEĞİL

Bilim adamlarına göre bu, öğünlerin boyutu ve sıklığının yanı sıra tüketilen toplam kalori miktarının, vücut ağırlığındaki değişiklikler üzerinde gün içindeki öğünlerin zamanlamasından daha büyük bir etkiye sahip olduğunu düşündürüyor. 

Araştırmacılar, uyku sürelerinin yanı sıra gün içinde yedikleri öğünlerin zamanlarını ve boyutlarını kaydetmek için 6 ay boyunca bir uygulama kullanan yaklaşık 550 yetişkini işe aldı. Katılımcılar fiziksel aktivite seviyeleri, gıda alımı, sigara içme, kilo vermeye çalışıp çalışmadıkları gibi hakkında anketler doldurdu.

Katılımcılar ortalama 6 yıl boyunca takip edildi ve bu süre zarfında orta ve büyük öğünlerin kilo alımı ile ilişkili olduğu gözlemlendi. Buna karşılık, küçük öğünler kilo kaybı ile ilişkilendirildi. Öğün zamanlaması, takip süresi boyunca ağırlıktaki herhangi bir değişiklikle ilişkili değildi.

9 Temmuz 2024 burç yorumları: Koç, Boğa, İkizler, Yengeç,Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık burcu... 9 Temmuz 2024 burç yorumları: Koç, Boğa, İkizler, Yengeç,Aslan, Başak,... Haberi Görüntüle

SIK VE AZ YEMEK ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLABİLİR

Çalışma sırasında çok sayıda küçük öğün yiyen katılımcıların kilo vermesi, gün boyunca daha fazla ama daha küçük öğünler yemenin tokluk üzerinde modüle edici bir etkiye sahip olabileceğini ve dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olabileceğini düşündürüyor. 

Bilim adamları, kilo vermeye en iyi yaklaşımın diyet planının bireyselleştirilmesi olduğuna inanıyor. Aralıklı yemek yeme bazı insanlar için daha iyi olabilirken, küçük, sık, kalorisi kısıtlı öğünler başkalarına daha iyi gelebiliyor. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading