Yandex Metrica

Z kuşağı ile ilgili ilginç araştırma! Dijital dünyada bir benlikleri daha var

Z kuşağı ile ilgili ilginç araştırma! Dijital dünyada bir benlikleri daha var

Teknolojiyle iç içe olduğumuz şu günlerde özellikle gençlerin ellerinden telefonlar ve tabletler düşmüyor. Hatta yapılan bir araştırmaya göre bazı Z ve Y kuşağının dijital dünyada başka bir kişiliği var. 

Sağlık

07.06.2024, 17:25

1997 ile 2012 yılları arasında doğan Z kuşağı gençlerinin neredeyse yarısı ikili bir hayat yaşıyor: Biri gerçek dünyada, diğeri dijital dünyada. 

Bu, çokuluslu büyük bir teknoloji şirketi adına 16-69 yaş arası 2 binden fazla kişinin katılımıyla yapılan anketin ulaştığı sonuç.

Böcek ısırıkları artıyor! Ölümcül alerjilere yol açabilir! Böcek ısırınca ne yapmalı? Böcek ısırıkları artıyor! Ölümcül alerjilere yol açabilir! Böcek ısırınca ne... Haberi Görüntüle

Bir fincan kahvenin bu yan etkilerini duyan yanına yaklaşmıyor! Beslenme uzmanları yazın asla önermiyor Bir fincan kahvenin bu yan etkilerini duyan yanına yaklaşmıyor! Beslenme... Haberi Görüntüle

GİZLİ KİŞİLİKLERİ VAR

Araştırmacılar ayrıca Y kuşağının yüzde 18'inin ve Patlama Kuşağının yani 1955 –1964 arasında doğanların yüzde 8'inin çevrimiçi kişiliklerinin, gerçek benlikten uzak olduğunu itiraf ettiğini buldu. 

Her jenerasyonun beşte biri çok gizli bir çevrimiçi kişiliğe sahip.

Anket, Z kuşağı katılımcılarının yüzde 68'inin gerçek benliklerinin dijital benliklerinden kopuk olduğunu hissettiğini, bunun da yüzde 18'inin kaygı, yüzde 17'sinin yalnızlık ve yüzde 15'inin depresyona yol açtığını ortaya çıkardı.

Mışıl mışıl uyumanın çözümü o diyette! Yaz sıcaklarına meydan okuyor Mışıl mışıl uyumanın çözümü o diyette! Yaz sıcaklarına meydan okuyor Haberi Görüntüle

Türk bilim insanlarından göğsümüzü kabartacak başarı: Dünyada bir ilk! Türk bilim insanlarından göğsümüzü kabartacak başarı: Dünyada bir ilk! Haberi Görüntüle

İNTERNETTE DAHA RAHAT KONUŞUYORLAR

Katılımcıların yaklaşık beşte biri internette konuşurken hırslarından, yüzde 22'si hoşlanıp hoşlanmadıklarından, yüzde 19'u politik veya başka türlü inançlarından, yüzde 17'si korkularından ve güvensizliklerinden ve yüzde 15'i fikirlerinden gerçek hayatta olduğundan daha rahat hissettiklerini söyledi.

Araştırma aynı zamanda Z kuşağının yüzde 61'inin arkadaşlarıyla ve aileleriyle zor sohbetler yapabilmek istediğini de ortaya çıkardı.

Çevrimiçi ortamda kendilerini en rahat hisseden genç yetişkinlerin yüzde 23'ü, çevrimiçi ortamda eleştirilmeyeceklerine inanıyor, yüzde 22'si kendileri olmaktan korkmuyor, yüzde 23'ü ise daha güçlü çevrimiçi ilişkiler kuruyor. 

Z kuşağının yarısından fazlası kalifiye bir profesyonelle konuşmanın, gerçek dünyada sevdikleriyle daha açık iletişim kurma konusunda özgüvenlerini artıracağı görüşünde.

Kız çocukları neden erken yaşta regl oluyor? Cevap araştırmada ortaya çıktı Kız çocukları neden erken yaşta regl oluyor? Cevap araştırmada ortaya... Haberi Görüntüle

Siz siz olun sakın bu balıkları yemeyin! Ölümcül hastalık bulaştırıyorlar Siz siz olun sakın bu balıkları yemeyin! Ölümcül hastalık bulaştırıyorlar Haberi Görüntüle

AİLE VE ÇOCUK BAĞI ARTIRILMALI

Bunun gözlemsel bir çalışma olduğunu açıkça belirtmelerine rağmen, araştırmanın arkasındaki uzmanlar, insanları arkadaşlarıyla ve aileleriyle daha fazla konuşmaya, "birbirlerinin dünyasını anlamaya" çağırıyor.

 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Saadet Diş

TRHaber.com - Sağlık


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading