Yüzüstü uyumayı sevenlere kötü haber! Uyku için seçilen her pozisyonun sağlığa farklı etkileri var!

Uyumak vücudun dinlenmesi ve enerji toplaması için olmazsa olmaz. Her insanın sevdiği uyku pozisyonu farklı. Tabi her yatış şeklinin sağlık üzerinde farklı etkileri var. En tehlikeli pozisyon ise yüzüstü yatmak...

Sağlık 12.08.2022, 18:23
Yüzüstü uyumayı sevenlere kötü haber! Uyku için seçilen her pozisyonun sağlığa farklı etkileri var!

Uyku pozisyonları sağlığı nasıl etkiler? En tehlikeli uyku pozisyonu hangisi? Yataktan kalkarken nelere dikkat edilmeli? İşte cevaplar...

Kendinizi sürekli halsiz ve yorgun mu hissediyorsunuz? Saatlerce uyumanıza rağmen bitkin misiniz? Bunun sebebi yatış pozisyonunuz olabilir. Çünkü yanlış pozisyonlarda uyumak beden ve ruh sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

YÜZÜSTÜ YATMAK OMURGAYI ZEDELİYOR

Çoğu insanın yatağa ilk girdiğinde seçtiği pozisyon olan yüzüstü yatış en tehlikeli uyku pozisyonudur. Bu pozisyonda uyumak omurga etrafındaki bağların ve kasların gerilmesine, omurgadan sinirlerin çıktığı deliklerin sıkışmasına sebep olur. Bu durum omurgada zedelenmelere ve fıtık gibi sonuçlara yol açar.

SIRTÜSTÜ YATIŞ BACAKLARI YORUYOR

Sırtüstü yatışta ise dizler bir yastık ile desteklenmeli. Ama bu pozisyon da bir süre sonra bacakların arka kaslarında kısalmaya yol açar. Bu nedenle uzun süre sırtüstü yatılması da önerilmez. 

YAN YATIŞ EN İDEAL POZİSYON

En ideal yatış pozisyonu ise bacakların karına doğru çekildiği yan yatış. Bu pozisyonda belin basıncını azaltmak için dizlerin arasına bir yastık koyulmalı.

HAMİLELER SOL TARAFA DÖNÜK YATMALI

Hamile kadınların ise sol tarafa dönük bir şekilde uyuması öneriliyor. Çünkü bu pozisyonda bebeğe giden kan akışı engellenmiyor. 

SABAH ANİDEN YATAKTAN KALKMAYIN

Uyku pozisyonu kadar sabah yataktan kalkış şekli de çok önemli. Uyanır uyanmaz yataktan hızlı bir şekilde kalkılmaması gerekiyor. Çünkü tüm gece istirahat döneminde olan kaslar uykuda gevşiyor, aniden harekete geçilmesi, omurgada ve eklemlerde ağrılara, zedelenmelere neden oluyor. Yataktan ani kalkışlar bel tutulmalarının da en büyük sebeplerinden.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!