banner2

Yutulabilir mide balonu nedir? Zayıflamaya gerçekten yardımcı oluyor mu?

Günümüzde birbirinden farklı zayıflama yöntemi mevcut. Diyet-spor ikilisi ile kilo vermenin dışında, tıbbi müdahale ile yürütülen süreçler de var. Son yıllarda ortaya çıkan yutulabilir mide balonunun ise, hem uygulaması basit hem de ortaya çıkardığı sonuçlar çok etkili.

Sağlık 02.04.2023, 13:11
Abone ol
Yutulabilir mide balonu nedir? Zayıflamaya gerçekten yardımcı oluyor mu?

Zayıflama, bir insanın iradesine sahip olma yolunda en çok zorlandığı süreçlerden. Yediklerine dikkat etme ve bunun yanında egzersiz yapma, genellikle yarım bırakılan bir hevese dönüşüyor. 

Günümüz teknolojisi ise zayıflama konusunda insanlara birçok kolaylık sağlamakta. Mideye kelepçe taktırmak, mideyi küçültmek gibi yöntemlerle insanlar istedikleri kiloya rahatlıkla ulaşabiliyor. Son dönemde ise "yutulabilir mide balonu" kavramı ortaya çıktı. 

YUTULABİLİR MİDE BALONU NEDİR? 

Su ile yutulan, endoskopi ve anestezi gerektirmeyen yeni nesil mide balonu olan yutulabilir mide balonu, midede yer kaplayarak kilo kaybı sağlamaya yardımcı oluyor. Tokluk hissi sağlayan bu balon, gıdaların mideden geçiş hızını yavaşlatarak iştahın azalmasına destek oluyor. 

KAPSÜL ŞEKLİNDEKİ BALON BOL SU İLE YUTULUYOR

Yutulabilir mide balonu ameliyatsız obezite tedavisinde en çok işe yarayan seçeneklerden birisi. Gündelik hayatta sıklıkla kullanılan vitamin hapları boyutunda, kapsül formunda sıkıştırılmış mide balonu, bol su eşliğinde hap yutar gibi yutulabilecek şekilde tasarlanmış. Böylelikle hem kolay yutuluyor hem de bağırsaklardan rahatlıkla geçerek dışkı yoluyla atılabiliyor.

18-65 yaş aralığında kilo problemi olan herkese uygulanabilen yutulabilir mide balonu midede ortalama 4 ay süreyle kalır. Bu süre içerisinde başlangıç kilonuzun ortalama %7– 15’ini vermeniz sağlanır. 

Uygulamadan önce hastanın 1 hafta süreyle kullanması gereken ilaç, hekimi tarafından reçete edilir. İşlemden 12 saat öncesinde yeme içmeye son verilmelidir. Su alımı son 6 saatte sonlandırılmış olmalıdır.  

YUTTUKTAN SONRA DOKTOR BALONU ŞİŞİRİYOR

Kapsül formunda sıkıştırılmış bir tasarıma sahip olan balon, bol su ile hekim kontrolünde yutulur. Kapsül ucunda bir bağlantı aparatı bulunur ve bununla balonun şişirilmesi sağlanır. Balonun midede doğru yere konumlandığını tespit etmek için röntgen çekilerek doğrulama yapılır. Bundan sonra işlemi gerçekleştiren hekim balonun ucundaki aparat vasıtasıyla balonu sıvıyla şişirir. 

Balon 400-450 cc sıvı ile şişirildikten sonra yeniden röntgen çekilir. Artık sıvı ile doldurulmuş olan balonun son yeri kontrol edilir. Yapılan sıkı kontrollerin ardından balonun ucundaki aparat nazikçe çekilir ve ağızdan dışarı alınır. Böylelikle işlem sonlandırılmış olur.  
Yutulabilir mide balonunu çıkarmak için ise başka bir işleme gerek yoktur. Balonun üzerinde eriyebilen bir valf bulunur. Ortalama 4 aylık süre sonunda valfin erimesi ile balonun içerisindeki sıvı boşalır. Böylelikle hacmi kaybolan balon barsaklara geçerek dışkı yoluyla vücuttan atılır. 

UYGULAMA SONRASI DOKTOR BAZI İLAÇLAR VERİR

Uygulama sonrasında hastanın alışma dönemini rahat geçirmesi için hekimi tarafından reçetesi düzenlenir. Hastanın bu tedaviyi uygulaması süreci kısa sürede ve sorunsuz geçirmesi açısından çok önemlidir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!