banner2

Yetişkinler de kabus görüyor! Peki neden? Kabus görmek engellenebilir mi?

Genellikle çocukların gördüğü varsayılan kabuslar aslında yetişkinleri de etkiliyor. Yapılan araştırmalara göre yetişkinlerin yüzde 85'i kabus görüyor. Stres ve kaygıyla tetiklenen bu duruma bazı ilaçlar da sebep olabiliyor. Peki kabus görmek önlenebilir mi?

Sağlık 24.09.2023, 13:04 24.09.2023, 13:32
Abone ol

Korkunç rüyalar olarak bildiğimiz kabusların sadece çocuklar tarafından görüldüğü düşünülüyor. Oysa Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi'nin araştırmasına göre, yetişkinlerin en az yüzde 50 ila yüzde 85'i ara sıra kötü rüyalar gördüğünü bildiriyor.

Kabuslar genellikle gerçek gibi görünen ve ilerledikçe daha rahatsız edici hale gelen, bizi uyanmaya zorlayan rüyalar olarak biliniyor. Korku veya endişeyle ilişkilendirilen bu rüyalar öfke, üzüntü, tiksinti veya diğer acı veren duygularla da kendini hissettirebiliyor. 

REM UYKUSU SIRASINDA GÖRÜLÜYOR

Genellikle güvenliğimize, fiziksel bütünlüğümüze veya hayatta kalmamıza yönelik tehdit duygularını içeren kabuslar REM uykusu sırasında ortaya çıkıyor. 

BAZI İLAÇLAR KABUSA NEDEN OLABİLİR

Kaygı, stres, düzensiz uyku rutini veya fazla çalışma kabus görme riskini artırabiliyor. Antidepresanlar ve yüksek tansiyon veya Parkinson hastalığına yönelik ilaçlar gibi bazı ilaçlar da kabus sıklığını etkiliyor. Uyku sorunlarına neden olan bu kötü rüyalar aynı zamanda madde bağımlılığı ile de yakından bağlantılı. 

SIK KABUS GÖREN KİŞİ DOKTORA BAŞVURMALI

Uzmanlar, rahatsız edici rüyaların normal ve beklenen bir durum olması nedeniyle, ara sıra görülen kabusların sorun olmadığını söylüyor. Ancak eğer bir kabus aylarca devam ederse psikolojik olarak en kısa zamanda ele alınmalı. Sık sık kabus gören kişi, bilişsel davranışçı terapi veya hayali prova terapisi için bir psikoterapiste başvurabilir. Birincisi insanların uyku kalitelerini artırmalarına yardımcı oluyor, böylece rüyaları boyunca uyuyabilmelerine ve kabusla uyanmamalarına yardımcı oluyor. İmgeleme prova terapisinde ise, insanlar sorunlu bir kabus senaryosunun yeni sonunu tasavvur etmek için hayal güçlerini kullanıyor. 

Çoğu durumda kabusların tedavi edilmesi gerekmese de uykusuzluk, depresyon ve intihar davranışı, kalp hastalığı ve obezite ile bağlantılı olduğu için sık görülen kabusların tedavisi önemli. 

YATMADAN ÖNCE YEMEK YEMEYİN

Uzmanlara göre kabus görmemek için yapılabilecek bazı uygulamalar var. Yatmadan önce yemek yemek metabolizmayı hızlandırabilir, bu da daha fazla beyin aktivitesine neden olur ve kabuslara yol açabilir. Yatmadan iki ila üç saat önce yemek yemeyi bırakmak en iyisi. 

ALKOLÜ KESİN

Alkollü içecekler de gece boyunca huzursuzluğa ve uyanmalara neden olabilir. Her ne kadar birçok kişi alkolü rahatlamak ve günün sonunda uykulu hissetmek için kullansa da, bu aslında en iyi yol değil. Bunun yerine bitki çayını deneyebilirsiniz. 

SAĞLIKLI BİR UYKU RUTİNİ OLUŞTURUN

Sağlıklı bir uyku rutini oluşturmak da oldukça etkili. Egzersiz yaparak, düzenli uyku ve uyanma saatleri ayarlayarak, odanızın karanlık ve serin olduğundan emin olarak, öğleden sonraları uyarıcı içeceklerden kaçınarak ve rahatlatıcı aktivitelerle meşgul olarak bunu geliştirebilirsiniz. 

KORKUTUCU İÇERİKLER İZLEMEYİN

Gece gözlemlerimiz ve görüntülerimiz uykumuz sırasında ortaya çıkabileceğinden, olumlu olan şeylere daha fazla zaman ayırmak akıllıca olacaktır. Korkutucu içerikler izlemek, son tatilimizin fotoğraflarına bakmaktan daha rahatsız edici ve kötü rüyalara neden olma ihtimali açısından daha yüksek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!