Yeşil sebzeler adeta birer ödemsavar! Bu içeceklerle ödemden kurtulun!

Vücuttaki birkaç dokunun birleşmesi sonucu ortaya çıkan sıvı birikiminin yol açtığı şişkinliğe ödem adı veriliyor. Daha çok kadınlarda görülen ödem, uzun süre ayakta kalma neticesinde de yaşanabiliyor. Tüketilebilecek bazı gıda maddeleri ve içeceklerle ödemi önlemek ve ortadan kaldırmak ise mümkün.

Sağlık 17.09.2022, 17:52
Yeşil sebzeler adeta birer ödemsavar! Bu içeceklerle ödemden kurtulun!

Ödem nedir? Ödem kimlerde daha sık görülür? Ödem önlenebilir mi? Ödemi ortadan kaldırmak için ne yapmalı? İşte cevaplar...

Zaman zaman bacak, kol veya karın bölgenizde anormal şişkinlikler hissedersiniz. Ödem adı verilen bu şişkinlik, vücuttaki birkaç dokunun birleşimi sonucu yaşanan sıvı birikimi neticesinde gerçekleşiyor. 

UZUN SÜRE AYAKTA DURMAK ÖDEME YOL AÇIYOR

Daha çok yaşlı insanlarda ve ayakta çalışanlarda yaygın olarak görülen ödem genellikle tedavi gerektirmiyor. 

Bazı ilaçların yan etkisi, sağlıksız beslenmek, yetersiz B vitamini alımı, tuzlu besinler tüketmek, ciltte oluşan güneş yanığı, gebelik, aşırı kilo, menapoz ve uzun süre hareketsiz kalmak ödem oluşumuna yol açabiliyor.

ÖDEM OLUŞUMUNU ÖNLEMEK İÇİN NE YAPMALI? 

  • Ödem oluşumunu önlemek ise mümkün. Bu noktada en etkili şey ise su içmek. Vücut yeterli miktarda günlük su ihtiyacını depolayamadığı takdirde görevlerini yerine getiremez. Bu nedenle günlük yaklaşık 6-8 bardak su içmek gerekiyor. 
  • Vücuttaki kasları hareket ettirmek, yürüyüş yapmak gibi egzersizler de ödem oluşumunu engelliyor.
  • Vücudun fazla oranda su tutmasına sebep olan tuz tüketiminin de azaltılmasında fayda var.
  • Ödem oluşumuna yol açan karbonhidrat içeren besinlerden de mümkün olduğunca uzak durulmalı.
  • Alkol, sigara, kahve çeşitleri, asitli içecekler, çay gibi asit ve kafein oranı yüksek içecekler de ödem oluşuma yol açtığından bu tarz içecekleri aşırı tüketmemek şart.

Bu öneriler dışında evde hazırlanabilecek bazı tarifler var ki, tüketildiğinde ödemi tamamen atmaya yardımcı oluyor. 

SADE SODA VE YEŞİL ÇAY İKİLİSİ

Sade soda, yeşil çay, dilimlenmiş limon ve 500 ml içme suyu ile yapılacak olan içecek ödem şikayetini ortadan kaldırabiliyor. Bunun için kaynayan suyun içine yeşil çayı ekleyip 10 dakika demlemek ve ardından soğumaya bırakmak gerekiyor. Soğuyan çaya sade soda ve dilimlenmiş limonu ekleyip gün içerisinde tüketmek ödemin atılmasını sağlıyor. 

ÖDEM ATAN YEŞİL İÇECEK

1 demet maydanoz, 1 adet elma, 1 avuç ıspanak, 1 adet yeşil salatalıkla hazırlanabilecek içecek de güçlü bir ödem atıcı. Tüm malzemeleri iyice yıkadıktan sonra blenderin içerisine yerleştirip üzerine içme suyunu ekleyin. Bu içeceği gün içerisinde yavaş yavaş tüketin...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!