banner2

Yerli üretim yapay damar hayat kurtardı: Yeni tedavi yöntemi olarak uygulanıyor

Invamed AR-GE laboratuvarları tarafından geliştirilen ve üretim kampüsünde üretilen Türkiye'nin ilk yerli stent grefti, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi'nde 63 yaşındaki bir hastaya başarılı bir şekilde uygulandı. Yerli stent grefti hayat kurtarıyor.

Sağlık 07.09.2023, 16:43 07.09.2023, 18:10
Abone ol
Yerli üretim yapay damar hayat kurtardı: Yeni tedavi yöntemi olarak uygulanıyor

Şirketin açıklamasına göre, Invamed AR-GE laboratuvarlarında tasarlanan ve üretim kampüsünde üretilen Türkiye'nin ilk yerli stent grefti, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi'nde 63 yaşındaki bir hastaya başarılı bir şekilde uygulandı.

Açıklamaya göre, hasta, hastaneye ağrı, şişlik ve yürüme güçlüğü gibi şikayetlerle başvurdu. Yapılan tomografik damar film görüntülemesi sonucunda, hastanın her iki bacağının kasık bölgesinden böbrek atar damarı (renal arter) seviyesinin hemen altına kadar tıkalı olduğu belirlendi.

Uzm. Dr. Metin Onur Beyaz tarafından Leriche Sendromu teşhisi konuldu ve hastanın tedavi sürecine başlanmasına karar verildi.

Tedavi sürecinde Atlas Stent Greft teknolojisi başarıyla kullanıldı. Bu özel teknoloji, "yapay damar" olarak adlandırılan Atlas Stent Greft'in tıkalı damarların yeniden canlandırılmasını sağlamak üzere damar içine yerleştirildi. 

Daha sonra Stena Çok Katmanlı Periferik Akım Çevirici Stent uygulaması yapılarak işlem başarılı bir biçimde tamamlandı.

DAMAR İÇİNDE OLUŞAN BALONCUK VE YARALANMA TEDAVİLERİNDE KULLANILIYOR

Invamed tarafından üretilen Atlas marka Stent Greft, damar içinde meydana gelen baloncuk oluşumları veya yaralanmaların tedavisi için özel olarak geliştirilmiş bir tıbbi cihaz olarak öne çıkıyor.

Bu ürün, damarı destekleyerek doğru kan akışının yeniden sağlanmasına katkıda bulunuyor.

KÜRESEL DÜZEYDE SES GETİRDİ

Türkiye'nin ilk yerli Stent Greft üretimini gerçekleştiren Invamed, bu önemli adımıyla sadece Türkiye'de değil, aynı zamanda uluslararası alanda da büyük yankı uyandırıyor.

Dünya genelinde sadece 5 ülkenin ürettiği Stent Greft, Invamed sayesinde Türk tıbbi cihaz sektörünün uluslararası arenada tanınmasına önemli bir katkı sağladı.

Invamed'in bu büyük başarısı, yerli üretimin artmasını teşvik ederek ithalata olan bağımlılığı azaltma ve ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlama yolunda önemli bir adım olarak kayda geçiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!