banner2

Yerli aşı TURKOVAC'tan sevindiren sonuçlar geldi

Yerli aşı TURKOVAC'ın Faz-3 çalışmalarına ilişkin İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 74 gönüllüye yapılan aşılarda yan etkiye ve koronaya rastlanmadığı açıklandı.

Sağlık 11.12.2021, 10:22
Abone ol
Yerli aşı TURKOVAC'tan sevindiren sonuçlar geldi

Türkiye'de koronavirüse karşı mücadelede aşı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

BİRDEN FAZLA  AŞI ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde proje yürütücüsü ve Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Şükran Köse, Faz-3 çalışmalarının yürütüldüğü Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde birden fazla aşı çalışması yapıldığını aktardı. Köse, 11 Ekim'den bu yana daha önce koronavirüs aşısı olmamış 17 kişiye TURKOVAC aşısı uyguladıklarını ifade etti.

74 KİŞİDE CİDDİ BİR YAN ETKİYE RASTLANMADIĞI SÖYLENDİ

Çalışmalar kapsamında daha önce 2 doz Sinovac aşısı uygulanmış 57 kişiye de pekiştirme aşısı olarak TURKOVAC uygulandığını belirten Köse, Faz-3 çalışmalarında 74 kişiye yapılan aşılardan sonra ciddi bir yan etkiye rastlanmadığını söyledi. Köse, gönüllü aşı yaptıranlarda şu ana kadar koronavirüs görülmediğini de ifade ederek, çalışma merkezindeki sonuçların en kısa zamanda yayın haline getirileceğini aktardı. Yerli ve milli TURKOVAC aşısına ilişkin verilerin toplanmaya devam ettiğini dile getiren Köse, dünyadaki salgının sona ermesi için daha fazla sayıda gönüllünün uygulamaya katılmasını istedi.

'VATANDAŞLARIMIZI TURKOVAC AŞISI OLMAYA ÇAĞIRIYORUM'

TURKOVAC aşısının koruyuculuğuna dikkati çeken Köse, şöyle konuştu:

"Ülkemiz adına çok önemli, umut verici bir gelişme. Hiç aşı olmamış, Kovid-19 geçirmemiş, kalp hastalığı bulunmayan kişileri çalışmamıza katılmaya davet ediyorum. Gönüllü sayımız artınca sonuçlar en kısa sürede yayınlanacak ve ülkemiz bu aşıyı yurt dışına da göndermeye başlayacaktır. Salgının yayılmasını da bu şekilde önleyebiliriz. Vatandaşlarımızı TURKOVAC aşısı olmaya çağırıyorum."

Şükran Köse, aşılanan vatandaşların maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmesinin de bulaşıcılığı önlemek açısından büyük önem taşıdığını aktardı. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gönüllülere yönelik aşılama çalışmasının Çin aşısı Sinovac ile başladığını hatırlatan Köse, geçen süreçte 650 kişiye de bu aşıyı uyguladıklarını anlattı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!