banner2

Yerken mutlu ediyorlar ama... Bu yiyecekler özellikle kadınları depresyona sokuyor

Hazır satılan abur cuburlar, içecekler ve şarküteri ürünleri aşırı işlenmiş gıda kategorisine giriyor. Bu tarz yiyecekler içinde kullanılan maddelerden dolayı bağımlılık yapma özelliğine sahip. Ancak sağlığı da olumsuz etkiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre aşırı işlenmiş gıdalar kadınlarda depresyona bile yol açıyor.

Sağlık 22.09.2023, 18:04 22.09.2023, 18:41
Abone ol
Yerken mutlu ediyorlar ama... Bu yiyecekler özellikle kadınları depresyona sokuyor

Aşırı işlenmiş gıdaların sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini herkes biliyor. Yeni bir araştırmaya göre bu tarz yapay olarak tatlandırılan gıdaları yemek depresyon sebebi olabilir. 

ABD'de kadınların uzun vadeli sağlığına ilişkin en büyük araştırmalardan birinden elde edilen verileri kullanan Harvard Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacılar, 2003 ile 2017 yılları arasında 30.000'den fazla kadının beslenme ve ruh sağlığını inceledi.

RİSK YÜZDE 50 YÜKSELİYOR

Çalışma, günde 4 porsiyon veya daha az aşırı işlenmiş gıda tüketenlerle karşılaştırıldığında 9 porsiyon veya daha fazla tüketenlerde yaklaşık yüzde 50 daha yüksek depresyon riski olduğunu öne sürüyor.

KADINLAR DEPRESYONA DAHA YATKIN

Dr. Andrew T Chan, çalışmanın bu gıdalarla depresyon arasındaki ilişkiye odaklandığını belirtiyor. Beslenme bilimi profesörü Gunter Kuhnle'ye göre ise yalnızca yapay tatlandırıcılarla yapılan yiyecek ve içecekler kadınlarda depresyon riskini artırıyor. 

Chan, aşırı işlenmiş gıdalar ile bağırsak mikrobiyomunun bozulması arasında da bir bağlantı olduğunu belirtiyor. Bu, aşırı işlenmiş gıdaları depresyona bağlayan önemli bir potansiyel mekanizma çünkü bağırsaktaki mikropların beyinde aktiviteye sahip proteinleri metabolize etme ve üretme rolleri aracılığıyla ruh hali ile bağlantılı olduğuna dair yeni kanıtlar ortaya çıkıyor.

DAHA ÖNCE DE KANITLANMIŞTI

2014 yılında yapılan bir araştırma da, gazlı ve meyveli diyet içecekler ile depresyon arasında bir bağlantı bulmuştu. Araştırmaya göre kahve ve çaylarında yapay tatlandırıcılar kullanan kişilerin depresyona yakalanma olasılıkları da daha yüksekti. 2022'de yapılan bir araştırmaya göre ise, bir kişinin günlük kalorisinin yüzde 20'sinden fazlası aşırı işlenmiş gıdalardan geliyorsa bilişsel gerileme riski yaklaşık yüzde 28 artıyor. 

Ultra işlenmiş gıdalar arasında sosisli sandviçler, sosisler, patates kızartması, gazlı içecekler, mağazadan satın alınan kurabiyeler, kekler, şekerler, dondurma ve yapay tatlandırıcılar içeren birçok gıda yer alıyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!