banner2

Yeni ölümcül virüs alarmı! 35 kişide tespit edildi: İşte belirtileri

Koronavirüs, Maymun Çiçeği derken yeni bir virüs daha ortaya çıktı. Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan koronavirüsten sonra yeni varyant ve virüs çeşitleri insanları korkutuyor. Çin'in Henan ve Şantung eyaletlerinde, hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülen Langya (LayV) isimli henipavirüs 35 kişide tespit edildi.

Sağlık 10.08.2022, 19:24 10.08.2022, 22:41
Abone ol
Yeni ölümcül virüs alarmı! 35 kişide tespit edildi: İşte belirtileri

Çin'in doğusundaki Hennan ve Şantung eyaletlerinde yeni bir virüs korkutuyor. Hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülen Langya (LayV) isimli henipavirüsün belirtileri aynı koronavirüs gibi… Yorgunluk ve öksürük semptomlarına neden olan virüsün, insandan insana yayılabileceğine ilişkin henüz bir kanıt ortada yok…

LANGYA VİRÜSÜ TESPİT EDİLDİ

Ağırlıklı olarak kır farelerinde rastlanan virüs hakkında Çin, Singapur ve Avustralya'dan araştırmacıların kaleme aldığı makale New England Tıp Dergisi'nde yayınlandı. Singapur'daki Duke-NUS Tıp Okulu'ndan araştırmacı Wang Linfa, tespit edilen vakaların ciddi olmadığını ve panik yapılmaması gerektiğini söyledi. Linfa buna rağmen, doğada bulunan ve insanları enfekte edebilecek çok sayıda virüsün öngörülemeyen sonuçlara neden olabileceği gerekçesiyle alarmda olmaya ihtiyaç duyulduğunu da ifade etti.

HAYVANLARDAN İNSANA GEÇMİŞ OLABİLİR

Araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalarda, test edilen kır farelerinin yüzde 27'sinde Langya virüsü tespit edildi. Köpeklerin yüzde 5'inin ve keçilerin yüzde 2'sinin de virüs testleri pozitif çıktı. Köstebek gibi memeli hayvanların virüsün doğal rezervuarı olabileceği düşünülüyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ndeki araştırmacılar ise, insanlarda görülen her 4 virüsten 3'ünün hayvanlardan insanlara geçmiş olabileceğini tahmin ediyor.

LANGYA VİRÜSÜNE KARŞI BM UYARMIŞTI

Birleşmiş Milletler (BM), daha önce de iklim krizi ve yaban hayatındaki sömürünün artışı nedeniyle dünyada çok sayıda benzer hastalığın görülebileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu. Tayvan Hastalık Kontrol Merkezi'nden pazar günü yapılan açıklamada, Langya virüsü ile ilgili çalışmaların yakından takip edildiği belirtilmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!