banner2

Yeni doğum yapan anneler bu oyunu oynasın! Stres seviyesini düşürüyor

Tetris oyununu bilmeyen var mı? Yıllar evvel bir eğlence salgını gibi yayılan bu oyun beyni çalıştırıyor ve keyifli vakit geçirmeyi sağlıyor. Ancak yapılan çalışmalara göre Tetris yeni doğum yapmış anneler için de şifa kaynağı. Sezaryenle doğum yapan kadınlar bu oyunu oynadıklarında stres seviyeleri önemli ölçüde düşüyor.

Sağlık 01.10.2023, 16:50
Abone ol
Yeni doğum yapan anneler bu oyunu oynasın! Stres seviyesini düşürüyor

Neredeyse kırk yıl önce Alexey Pajitnov adlı bir Rus yazılım mühendisi tarafından yaratılan video oyunu Tetris'i muhtemelen hepiniz duymuşsunuzdur. Oyun, kişilerin puan kazanmak için farklı şekilli parçaları oyun alanına doğru aşağıya doğru hareket ettirerek dikey çizgileri tamamlamasını gerektiriyor. 

ZAMANLA YARIŞ GEREKTİREN BİR OYUN

Düşen parçaların hızı her seviyede artıyor ve oyuncuya bir sonraki hamleyi düşünmek için daha az zaman kalıyor. Temizlenmeyen çizgiler oyun alanının tepesine ulaştığında oyun sona eriyor. 13 yıl önce 200 milyondan fazla kopya satan oyun, dünyanın en çok satan video oyunlarından biriydi. 

Peki bu oyunu on beş dakika oynamanın, zorlu bir doğum sonrası annelerde yaşanan psikolojik travmayı önleyebileceğini hayal edebilir miydiniz? İsviçre'deki Lozan Üniversitesi ve Lozan Üniversite Hastanesi'nde yürütülen  bir çalışmanın sonuçları bunun mümkün olduğunu ortaya koyuyor. 

SEZARYENLE DOĞUM YAPAN KADINLAR İNCELENDİ

Kadınların neredeyse beşte birinde planlanmamış bir sezaryen sonrasında doğuma bağlı travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) belirtileri gelişiyor. Araştırmaya, acil sezaryen doğumunu takip eden ilk altı saat içinde yarısı Tetris oynayan ve plasebo aktivitesi uygulayan 146 kadın dahil edildi.

Sonuçlar, Tetris grubunun önemli ölçüde daha az stres bozukluğu semptomuna sahip olduğunu ve bu durumun doğumdan sonraki altı aya kadar devam ettiğini gösterdi. 

TETRİS STRESİ NASIL ETKİLİYOR? 

Uzmanlara göre Tetris, beynin "görsel-uzamsal" bölgesini devreye sokarak, travmatik görüntülerin hafızanın pekiştirilmesine müdahale edebileceğini belirtiyor. Bu tür görüntüler sendromun gelişiminde kritik bir rol oynuyor. Bellek pekişmesi birkaç saat içinde gerçekleştiğinden, zor bir olaydan kısa bir süre sonra Tetris oynamak TSSB'nin gelişmesini engelleyebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!