banner2

Yaşlanmayı geciktiren mineral: Selenyum! Yulaf, yumurta ve mantar selenyum yönünden çok zengin!

İnsan sağlığı için çok faydalı olan Selenyum, değeri son yıllarda bilinmeye başlayan bir mineral. Bağışıklık sistemini güçlendiren selenyum kalp hastalığına karşı da koruyucu etki gösterir. Yulaf, yumurta ve mantarda yoğun miktarda bulunan bu mineral, erken yaşlanmanın da önüne geçmekte...

Sağlık 18.09.2022, 16:58
Abone ol
Yaşlanmayı geciktiren mineral: Selenyum! Yulaf, yumurta ve mantar selenyum yönünden çok zengin!

Selenyum nedir? Selenyumun faydaları nelerdir? Selenyum eksikliği nelere yol açar? Hangi gıdalarda selenyum vardır? İşte cevaplar...

Vücut için en önemli minerallerden olan selenyum, birçok hastalığın oluşmasını önlüyor. Adı Son yıllarda duyulmaya başlasa da tüketimi bir hayli artmış durumda. 

BAĞIŞIKLIK DOSTU BİR MİNERAL

Tiroid fonksiyonlarından, bağışıklık sistemine ve DNA fonksiyonlarının çalışmasına kadar pek çok noktada etki gösteren Selenyum, erken yaşlanmanın da önüne geçiyor.

SELENYUM YAŞLANMANIN ÖNÜNE GEÇİYOR

Kanser maddelerinin etkisinde azalma sağlayan mineral, vücutta antikor üretiyor. Tırnak ve saç sağlığında önemli bir yere sahip olan Selenyum yaşlanmayı engelleyip hücrelerin gençleşmesini sağlıyor. 

YANIKLARIN İYİLEŞMESİNİ HIZLANDIRIYOR

Selenyum aynı zamanda rahim ağzı kanserini engelliyor, yanık ve yaraların iyileşme sürecini kısaltıyor, mantar ve kepeklerin oluşumunu azaltıyor.

GRİBE KARŞI ETKİLİ

Kemoterapi gören kişilerin tedavilerinde kullanılan mineral aynı zamanda Tüberküloz, grip ve hepatit C hastalıklarına iyi geliyor. 

SELENYUM EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Selenyumun eksikliği durumunda ise kaslarda güçsüzlük, zihinsel yorgunluk, hatırlayamama, uyuşukluk, saçlarda dökülme, güçsüzleşme, kolesterol seviyesinde yükselme, tırnaklarda beyazlama, bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi, kalp hastalıklarının ilerlemesi, kan hastalıklarında artış yaşanır. Eğer fazla selenyum alınırsa bu da vücutta toksin üretimine yol açar. 

YUMURTA, YULAF VE MANTAR SELENYUM KAYNAĞI

Selenyum bazı gıdalarda bol miktarda bulunur. Yumurta, et ve deniz ürünleri, Brezilya fındığı, ayçiçek, yulaf, mantar ve turpgiller, hep birer selenyum kaynağı. Tabi bunun yanında selenyum ilaç formunda da alınabilmekte. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!