banner2

Yalnızlık kalbi vuruyor! İşte kalp sağlığını etkileyen şaşırtıcı faktörler!

Kalp sağlığı birçok faktörden etkileniyor. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar bu organı direkt olarak olumsuz etkilese de gün içinde önemsenmeyen bazı alışkanlıklar dolaylı olarak kalbe etki ediyor. Yalnızlık hissi ve düzensiz uyku saatleri, kalp sağlığı üzerinde önemli rol oynuyor.

Sağlık 14.09.2022, 19:30 14.09.2022, 19:41
Abone ol
Yalnızlık kalbi vuruyor! İşte kalp sağlığını etkileyen şaşırtıcı faktörler!

Kalp sağlığını etkileyen faktörler neler? Stres kalbi etkiler mi? Az veya fazla uyku kalp sağlığı üzerinde nasıl bir etkiye sahip? İşte cevaplar...

İnsan hayatının olmazsa olmaz organı kalp, fiziki ve çevresel faktörlerden fazlasıyla etkileniyor. 

Sigara ve alkol gibi zararlı bazı alışkanlıkların kalp sağlığı üzerinde ne gibi olumsuz etkileri olduğu herkes tarafından bilinse de, gün içinde bu organı kötü anlamda etkileyen çok sayıda şey yapıyor ve yaşıyoruz.

ŞOK DİYETLERDEN KAÇININ

Örneğin fazla kilolardan kurtulmak için yapılan şok diyetler orta vadede kalbi olumsuz etkiler. Faydalı yağlardan kaçınmak veya çok karbonhidrat tüketmek gibi yeme alışkanlıklarındaki ani bir değişiklik, kalbin işlevine yük olabilir.    

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KALBİ ETKİLİYOR

Kanda rahatlıkla dolaşan bakterilerin kendilerine bulduğu en uygun ortam ağız ve dişler. Ortadan kaldırılamayan diş problemleri kalp sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahip. 

YALNIZLIK HİSSİ KALBİ VURUYOR

Yalnızlık hissi de kalp sağlığını etkiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre yaşlı kadınlar sosyal olarak izole olduklarında %8 daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski taşıyor. Hem sosyal izolasyon hem de yalnızlık yaşayan kişilerde kalp hastalığı riski %27'lerde...

KULLANILAN İLAÇLARA DİKKAT

Kan basıncını etkileyen ve kalbi strese sokan çok sayıda ilaç da var. Bu sebeple kafaya göre vitamin ve besin takviyesi ilaçlarından tüketmemek gerekiyor.

KAFEİNİ DOZUNDA TÜKETMEK LAZIM

Sınırlı miktarda tüketildiğinde vücuda ve kalbe çok faydalı olan kafein, aşırı miktarda alındığında ise kalbi zorluyor. Günlük alınan kafein miktarı yaklaşık 330 ila 400 mg aralığında olmalı.

STRES, KALP KRİZİNE YOL AÇIYOR

Her hastalığın başı olarak kabul edilen stres de kalp üzerinde büyük etkilere sahip. Kişi ne kadar stresliyse, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, obezite ve insülin direncine yakalanma riski o derece fazla. Üstelik aşırı stres kalp krizine bile sebep olabiliyor.

KALBİ KORUMAK İÇİN YETERLİ UYKU ALINMALI

Uyku saatlerindeki düzensizlik, az veya çok uyumak da kalp krizi veya felç gibi kardiyovasküler sorunlara neden olabiliyor. Kalitesiz bir uyku aynı zamanda yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve damar sertliği üzerinde de pay sahibi...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!