banner2

Yağlı ciltlerin bakımı nasıl olmalı? Yağlı cilt nasıl temizlenmeli? Hangi ürünlerden kaçınmak gerekiyor?

Yağlı, kuru ve karma... Cilt tipleri farklı türlere ayrılıyor ve hepsinin bakım rutini ayrı. Kullanılan kozmetik, temizlik ve bakım ürünlerinin mutlaka cilt tipine göre seçilmesi gerekiyor. Peki yağlı cilde sahip olanlar nelere dikkat etmeli? Günlük cilt bakım rutinleri nasıl olmalı? Hangi ürünlerden kaçınmaları gerekiyor?

Sağlık 26.05.2023, 22:46
Abone ol
Yağlı ciltlerin bakımı nasıl olmalı? Yağlı cilt nasıl temizlenmeli? Hangi ürünlerden kaçınmak gerekiyor?

Cildimiz zaman zaman susuzluk dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı yağlı hale gelebilir. Ne yazık ki bir gecede yağlı ciltten kurtulmak ise mümkün değil. Bu uğurda bir cilt bakımı rutini ve bir dizi yaşam tarzı değişikliği geliştirmeniz gerekebilir. 

Acil durumlar için cildinizi kozmetik mağazalarında bulabileceğiniz özel bir emici bezle silmek en iyisi olacaktır. Makyaj yapıyorsanız, yardımcı olabilecek birçok mat astar, nemlendirici, bb krem, güneş kremi ve pudra var.

Uzmanların da yağlı ciltlere sahip olanlar için bazı genel bakım tavsiyeleri var. 

YÜZÜNÜZÜ GÜNDE 2 KEZ YIKAYIN

Yüzünüzü günde iki kez yıkayın. Ancak bunu yapma alışkanlığınız yoksa nazik bir temizleyici kullanabilirsiniz. Dermatologlar ayrıca her egzersiz sonrası da yüzün yıkanması gerektiğini vurguluyor. 

YAĞLI CİLTLER İÇİN OLAN TEMİZLEYİCİLERDEN KAÇININ

Yüzünüzü yıkarken yağlı ciltler için olduğu belirtilen ürünlerden kaçının. Cildinizi aşırı kurutan ürünler yağ üretimini harekete geçirir. Bu nedenle nazik, köpüren bir yüz yıkama ürünü kullanmak en iyisi. 

ÇOK SERT OVALAMAYIN

Yıkarken yüzünüzü ovma dürtüsüne karşı koymanın önemli olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Bu, özellikle yağlı bir cildiniz varsa daha da önemli. Bunun nedeni, cildinizin tahriş olduğunda daha fazla yağ üretmesidir. Aynı nedenle yüzünüze havlu, lif kabağı veya mekanik eksfoliyatörler kullanmaktan da kaçınmalısınız.

YATIŞTIRICI BİR TONİK KULLANIN

Tonikler son yıllarda çok yol kat etti. Geçmişte genellikle cildi kolayca tahriş edebilen sert ürünlerdi. Bugün, yatıştırıcı tonerler norm haline geldi. Ürünü yüzünüze sürmeden önce kolun iç kısmında test ettiğinizden emin olun.

CİLDİ NEMLENDİRİN, GÜNEŞ KREMİ KULLANIN

Yağlı cilde sahip olanlar daha fazla neme ihtiyaç duyar. Bunun nedeni, kuru cildin daha fazla sebum üretmesi. Yüzünüzü nemli tutarsanız, yağ bezlerinizin eskisi kadar çok çalışmasına gerek kalmaz. Aynı şey güneş kremi için de geçerli. Çinko oksit ve titanyum dioksit içeren ürünleri arayın ve ilave koku ve yağ içeren ürünlerden kaçının.

SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN

Bol miktarda su içmek de yağlı ciltler için olmazsa olmaz. Bunu yaptığınızda, yağ bezlerinizin aşırı tepki verme olasılığı daha düşük hale gelecektir. 

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNİ DOĞRU SEÇİN

Cilt bakım ve kozmetik ürünlerinizin içeriğine de dikkat etmeniz gerekiyor. Yağlı cildiniz varsa, cilt yağları gibi bazı modaya uygun ürünler durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Yağ bazlı temizleyiciler, yağlı cilde sahip bazı insanlar için harikalar yaratacak, ancak diğerleri için sorun yaratacaktır. Yani her ürün yağlı cilde sahip tüm insanlar için uygun değildir.

YÜZÜNÜZE DOKUNMAYIN

Yüzünüze dokunduğunuzda bakteri ve kire ek olarak her yere doğal yağlar da bulaştırabilirsiniz. Ayrıca cilt bakımı rutininize başlamadan önce ellerinizi iyice temizlediğinizden emin olun.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!