banner2

Vücuttaki ödemin sebebi protein eksikliği olabilir! Yetersiz protein tüketimi, bazı belirtilerle kendisini gösteriyor!

Protein, yaşamın sürekliliği için mutlaka alınması gereken bir gıda maddesi. İnsana enerji veren ve vücudun iyileşme sürecini hızlandıran proteinin yeterli oranda tüketilmemesi ise bazı belirtilere yol açıyor. Peki protein alımının yetersiz olması nasıl anlaşılır?

Sağlık 29.09.2022, 20:14
Abone ol
Vücuttaki ödemin sebebi protein eksikliği olabilir! Yetersiz protein tüketimi, bazı belirtilerle kendisini gösteriyor!

Protein ne için gereklidir? Proteinin önemi nedir? Yeteri kadar protein alınmadığında vücutta ne gibi belirtiler ortaya çıkar? İşte cevaplar...

Canlıların yaşaması için olmazsa olmaz besinlerden biri protein. İnsana enerji veren ve hastalıkların hızlı iyileşmesini sağlayan bu madde, eksikliği durumunda bazı belirtilerle yokluğunu hissettiriyor. 

DEVAMLI YEME İSTEĞİ

Örneğin devamlı yeme isteği ve öğün aralarında sıklıkla atıştırmaya ihtiyaç duymak, proteinin düşük olduğunun bir işaretidir. Kişi, proteinli gıda alımı bakımından yetersiz ise gün içinde açlık sancıları ya da spazmlar yaşayabilir.

KAS KÜTLESİNİN ZAYIFLAMASI

Protein yetersizliği zamanla kas kütlesinde kayba neden olabilir, gücü azaltır, dengenin korunmasını zorlaştırır ve metabolizmayı da yavaşlatır. Hayvansal protein, eklemler için iyidir çünkü bu protein kaynaklarındaki kollajen eklem ağrısını hafifletir.

SAÇLARIN DÖKÜLMESİ, TIRNAKLARIN KIRILMASI

Yeterli protein almamanın belirtilerinden bir diğeri ise saçların dökülmesi. İnce saçlar, dökülme, ciltte ve tırnaklarda soyulma, kuruma, pullanma, tırnaklarda dikey ve ince kabartı ya da çıkıntılar, vücudun yeterli proteine sahip olmayabileceğinin ilk işaretlerinden bazıları. 

VÜCUTTA OLUŞAN ÖDEM

Protein alımındaki yetersizliğin bir diğer belirtisi ise karın, bacaklarda, ayak ve ellerde şişlik ya da ödem. Bu belirtiler oldukça ciddi derecede bir protein eksikliğini yansıtır.

BEYNİN SİSLİ OLMASI

Diyetlerdeki protein yetersizliği, beynin çalışma şeklinde değişikliğe de neden olabilir. Beyin sisi, yorgunluk, konsantrasyon eksikliği ve kan şekeri dalgalanmaları protein eksikliği ile ilişkili olabilir. Ortalama bir insanın bir günde tüketmesi gereken protein ise, vücut ağırlıklarının 1 kilogramı için en azından 0.36 gram olmalı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!