Vücudunuz susuz kalmasın! Dehidratasyon bebek ve yaşlıların sağlığını tehdit ediyor!

Hava sıcaklıkları yurt genelinde bir hayli yüksek. Bu dönemlerde dikkat edilmesi gereken, terleme ile birlikte vücudun kaybettiği su ve tuzu yerine koyabilmek. Terleme kapasiteleri düşük olan bebekler ve küçük çocuklar vücut susuzluğuna daha duyarlı.

Sağlık 22.06.2022, 11:16
Vücudunuz susuz kalmasın! Dehidratasyon bebek ve yaşlıların sağlığını tehdit ediyor!

Vücut nasıl susuz kalır? Susuz kaldığımızı nasıl anlarız? Sıcak çarpması kimleri etkiler? Bebekler sıcaktan etkilenir mi? İşte cevaplar...

Hava tahmin uzmanları yaz aylarındaki bültenlerinde küçük çocuklar, yaşlılar ve hamileler ile kronik rahatsızlıklıkları olanların öğle saatlerinde evde bulunmalarını önerir. Bunun nedeni dış ortam ısısı yükseldiğinde derideki damarların genişlemesi ve kanın vücut yüzeyine yönelmesiyle kalp, beyin ve damarların olumsuz yönde etkilenmesi.

Vücudumuzun dış ortam ısısının yükselmesine karşı en önemli savunma araçları, derideki damarların genişlemesi ve terleme ile sıvı kaybedilmesi. Terleme devam ettiği sürece ve yeterince su ve tuz almak şartıyla çok yüksek ısılara tahammül etmek mümkün. 

Sıcaklık ile beraber nem de yüksek ise terleme ile sıvı kaybı etkisini kaybeder; çünkü hava su buharına doymuş olduğu için terin vücut yüzeyinden buharlaşması zorlaşır. İnsanlar bunu “vücudum yapış yapış oldu” sözleriyle ifade ediyor.

YETİŞKİNLER GÜNDE 2.5 LİTRE SIVI KAYBEDER

Normal bir erişkin, terlemeyle, nefes alıp vermeyle, idrar ve dışkı ile günde ortalama olarak 2.5 litre sıvı kaybeder. Bu sıvılar ile vücudun sıvı dengesini düzenleyen sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi elektrolitler de yitirilir. Yediğimiz içtiğimiz besinlerle ve içeceklerle kaybettiğimiz sıvı ve elektrolitleri yerine koyarız ve herhangi bir sağlık problemi ortaya çıkmaz.

SICAK ÇARPMASI CAN KAYBINA SEBEP OLABİLİYOR

Deride damarların genişlemesi ve terleme ile yeterli ısı kaybı sağlanamıyorsa vücut iç ısısı yükselmeye başlar. Bu da metabolizmanın hızlanması ve daha çok oksijen ihtiyacını doğurur. Böyle dönemlerde kalp krizi, yüksek veya düşük tansiyon, böbrek ve solunum yetersizlikleri, sıcak çarpması gibi sebeplere bağlı ölümlerde artış olur.

VÜCUDUN SUSUZ KALMASI: DEHİDRATASYON

Bu sıcak günlerde en sık rastlanan sağlık problemi  ‘dehidratasyon’ yani vücudun susuz kalması. Bunun iki sebebi var. Birincisi, vücuttan fazla sıvı kaybedilmesi. Kusma ve ishaller, fazla idrara çıkma, aşırı terleme ve yüksek ateş gibi. İkincisi ise bulantı, iştahsızlık gibi sebeplerle yeteri kadar sıvı alınamaması. 

BEBEKLER SICAKTAN OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Bebekler, küçük çocuklar dehidratasyona daha duyarlı, çünkü vücutlarının daha büyük bir bölümü su ihtiva ediyor. Metabolizmaları daha hızlı, terleme kapasiteleri daha düşük, böbrekleri de erişkinlerinki kadar su tutamıyor.

İŞTE DEHİDRATASYON BELİRTİLERİ

Peki susuz kaldığımızı nasıl anlayacağız? Bunun ilk belirtisi kan basıncının yani tansiyonun düşmeye başlaması ve kalp atışlarının hızlanması. Bu düşüşü, özellikle yatar durumdan birden ayağa kalktığımızda daha belirgin hissederiz, başımız döner, gözümüz karar, gözümüzün önü pul pul olur.

Deri kurur ve elastikliği azalır. Meselâ, derimizi elimizin üst kısmından çimdikleyip bıraktığımızda dehidratasyon durumu varsa derinin eski durumunu alması hayli zaman alır. Bebeklerde bıngıldakların içeriye doğru çökmesi, idrar miktarının azalmaya ve idrar renginin koyulaşmaya başlaması, halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık, uyku hali, baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı ve karın ağrısı dehidratasyon belirtilerinden bazıları.

SICAK HAVALARDA BOL SIVI ALIN

Sıvı kaybını azaltmak için, çok gerekli değilse sokağa çıkmayın; açık renk, bol, pamuklu kıyafetler giyin; güneş altında efordan kaçının; bol su, ayran veya soda için; meyve, sebze ve salata yiyin; alkol kullanmayın ve fazla kahve ve çaydan da uzak durun.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!