banner2

Vişne uykusuzluk sorununuzu çözebilir! İşte uyku hormonu melatonin seviyesini artıran yiyecekler

Uykusuzluk sağlığı olumsuz yönde etkiliyor. Öğrenmeyi engelleyen uyku problemi, insülin direncini de artırıyor. İyi bir uyku için ise melatonin yönünden zengin bir beslenme şekli benimsemek gerekiyor. Peki hangi gıdalar kişiye bu yönde destek olur?

Sağlık 04.12.2022, 11:31 04.12.2022, 12:05
Abone ol
Vişne uykusuzluk sorununuzu çözebilir! İşte uyku hormonu melatonin seviyesini artıran yiyecekler

Uykusuzluk insan sağlığını olumsuz etkileyen unsurlardan biri. Öğrenmeyi engelleyen ve diyabete yol açabilen insülin direncini artıran bu durum, açlık hormonunu da bozabilir. Bu da normalden daha fazla yemek yiyebileceğiniz anlamına gelir. 

İyi bir uyku için ise kişiye gerekli olan şey melatonin hormonu.   Beynin ortasında bulunan epifiz bezi tarafından üretilen melatonin, güneş battığında daha fazla üretiliyor. Araştırmacılar, beslenmeye melatonin eklemenin, uykuyu iyileştirebileceğini söylüyor.

ASTIMLI ÇOCUKLARA MELATONİN DESTEĞİ VERİLEBİLİR

Melatonin, uykuyu bozan belirli rahatsızlıkları olan çocuklara da yardımcı olabilir. Bunlar astım, dermatit, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve otizm spektrum bozukluğunu içerir. 

Yaşlandıkça melatonin seviyeleri doğal olarak düşer. Onları güçlendirmek, daha sonraki yaşamda beyin bozukluklarını önlemeye yardımcı olabilir. Hem hayvan hem de insan çalışmaları, melatoninin Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların riskini azaltabileceğini gösteriyor.

Bu hormonun salgılanmasına yardımcı olan ve dolayısıyla daha iyi bir uykuya yardımcı olan bazı yiyecekler var. Vişne onlardan biri. 

VİŞNE

Vişne suyu, bilinen en iyi uyku yardımcılarından. Araştırmacılar bunun vücuttaki melatonin seviyelerini artırdığını ve uykuyu desteklediğini keşfetti. Tabi vişne suyunun şeker içeriğinin yüksek olduğunu unutmamak lazım. 

GOJİ MEYVESİ

Goji meyveleri esas olarak yaşlanma karşıtı etkileriyle biliniyor. Ancak melatonin bakımından da yüksek ve uykuyu iyileştirebilir.

YUMURTA

Hayvansal ürünler arasında yumurta en iyi melatonin kaynaklarından biri. Yumurta ayrıca protein ve demir deposu.

SÜT

Ilık süt uykusuzluk için geleneksel bir ev ilacı. Bu nedenle melatonin açısından zengin olması şaşırtıcı değil. 

BALIK

Balık, diğer etlerden daha iyi bir melatonin kaynağı. En iyi seçenekler, aynı zamanda değerli omega-3 yağ asitleri sağlayan somon ve sardalye gibi yağlı balıklar.

FINDIK

Çoğu kuruyemiş melatonin içerir. Yer fıstığı ve badem bu alanda en yüksek olanlar arasında. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!