banner2

Vardiyalı işler hasta ediyor! Bağışıklık sistemini çökertiyor

Vardiyalı çalışma kişinin bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. Bu tarz bir mesai şekli, uykularını ve dolayısıyla biyolojik saatlerini bozduğu için kişiyi enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getiriyor. Bu durum, diğer insanlarla doğrudan temas halinde olan kişinin koronavirüse yakalanma riskini daha da artırıyor. Ve hastalık ne yazık ki daha ağır geçiyor.

Sağlık 22.03.2023, 12:32
Abone ol
Vardiyalı işler hasta ediyor! Bağışıklık sistemini çökertiyor

Vardiyalı çalışanlar, düzensiz çalışma saatleri uykularını ve dolayısıyla biyolojik saatlerini bozduğu için enfeksiyonlara karşı daha savunmasız oluyor. Peki koronavirüse maruz kalırlarsa ne gibi riskleri var? 

VARDİYALI İŞLER BAĞIŞIKLIĞI ÇÖKERTİYOR

Norveçli bilim adamları tarafından, farklı mesleklerde ve vardiyalarda çalışan işçilerde koronavirüsten enfeksiyon kapma riski incelendi. 15 ülkeden 7.141 gönüllü çalışmalarına dahil edildi. Bazılarının insanlarla temas kurmayı gerektiren meslekleri vardı, bazılarının ise yoktu. Birçoğu sadece sabahları çalışırken, diğerleri dönüşümlü vardiyalarda çalışıyordu. 

VARDİYALI ÇALIŞANLAR DAHA ÇOK HASTANEYE YATIYOR

Beklendiği gibi, diğer insanlarla doğrudan temas halinde olan işçilerin koronavirüse yakalanma riski daha yüksekti. İnsanlarla temas etmeyenlere kıyasla enfekte olma olasılıkları %55 daha fazlaydı. Bununla birlikte, ciddi COVID-19 riski, halkla temastan etkilenmedi. Belirleyici faktör, mesai şekliydi. Çünkü vardiyalı çalışanlarda, yaşamı tehdit eden COVID-19 görülme riski neredeyse üç kat; hastaneye yatma ihtiyacı ise neredeyse altı kat daha fazlaydı. 

Bulgular, ortaya çıkan uyku eksikliğinin, koronavirüsle etkili bir şekilde savaşamayan bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği görüşünü destekliyor. Önceki çalışmalar, vücudun aşılara verdiği tepkinin uykusuzluk çekenlerde daha zayıf olduğunu göstermişti.

Uzmanlara göre koronavirüsten veya diğer hastalıklardan korunmak için aşılar kimine göre etkili olabilirken asıl önemli olan bağışıklık sistemini güçlendirmek. Bunun da birincil şartı kaliteli bir gece uykusu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!