banner2

Uzun mesai depresyona sokuyor! Çalışma saati uzadıkça depresyon riski artıyor

Uzun süre çalışmak, depresyona girme olasılığını artırıyor. Yapılan bir araştırmaya göre, kişi ne kadar çok saat çalışırsa, depresyon geliştirme durumu o kadar yükseliyor. Hafta sonu çalışmak da ruh sağlığını olumsuz etkiliyor.

Sağlık 08.12.2022, 16:57
Abone ol
Uzun mesai depresyona sokuyor! Çalışma saati uzadıkça depresyon riski artıyor

Hayatın devamı için çalışmak ve para kazanmak zorundayız. İş yerlerinde çalışma şartları ise ruh sağlığımızı direkt olarak etkiliyor. Çalışma ortamından ziyade mesai saatinin uzunluğu kişiyi depresyona kadar götürebiliyor. 

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, bir kişi zorlu bir işte ne kadar çok saat çalışırsa, depresyon geliştirme riski o kadar artıyor.

UZUN SAATLER ÇALIŞMAK DEPRESYON SEBEBİ

Michigan Üniversitesi'ndeki araştırma ekibi, doktorlar üzerinde bir çalışma yaptı. Doktorları etkileyen tüm stresler arasında uzun saatler çalışmanın depresyona en büyük katkıyı yaptığı sonucuna varıldı. Çalışmadaki stajyerler haftalık çalışma saatlerini geniş bir yelpazede bildirse de, en yaygın seviyeler haftada 65 ila 80 saat arasındaydı.

Araştırmadaki doktorların ortalama yaşı 27 idi. Yarısından biraz fazlası kadın olan doktorlarda her beş kişiden biri cerrahi disiplinlerde eğitim almıştı. 20 kişiden 1'i, staj yılının başında orta ila şiddetli depresyon kriterlerini karşıladı. Genel olarak, %46'sı staj yıllarında aile ölümü, doğum veya evlilik gibi stresli bir olay yaşadı. %37'si yıl içinde en az bir tıbbi hataya karıştığını söyledi.

55 SAATTEN FAZLA ÇALIŞAN KADINLAR DEPRESYONDA

Öte yandan Londra'da yapılan bir araştırmada ise, haftada 55 saatten fazla çalışan kadınların, haftada standart 35 ila 40 saat çalışan kadınlardan daha fazla depresyon belirtileri gösterdiği tespit edildi. Haftada 55 saatten uzun süre çalışan kadınlar, standart saatlerde çalışan kadınlara göre yüzde 7,3 oranında kendilerini değersiz ya da yetersiz hissetmek gibi depresif belirtiler taşıyor.

Araştırma ayrıca haftasonu çalışmanın, hem kadınlarda hem erkeklerde daha yüksek bir depresyon riskiyle bağlantılı olduğunu meydana çıkardı. Hafta sonunun tamamında ya da büyük çoğunluğunda çalışan kadınlar, sadece hafta içi çalışan kadınlardan ortalama yüzde 4,6 daha fazla depresif belirti yaşıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!