banner2

Uzmanlardan korkunç senaryo! 'Kanser Pandemisi'

Koronavirüs nedeniyle kanser taramalarının sayısı oldukça azaldı. Uzmanlar, önümüzdeki süreçte kanser vakalarında artış beklendiğini duyurdu.

Sağlık 12.11.2021, 11:08 12.11.2021, 11:25
Abone ol
Uzmanlardan korkunç senaryo! 'Kanser Pandemisi'

20. Ulusal Aile Hekimliği Kongresi'nde "Pandemi ve Kronik Hastalıklar" başlıklı sunum yapan Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) Başkanı, salgın döneminde kronik hastalıkların ihmal edildiğini belirtti. Saatçi, salgının ilk 4 ayında kalp yetmezliği ve diyabet gibi rahatsızlığı olan ve Covid-19'a yakalanan hastaların sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında hastaneye yatışlarının 6, ölüm oranlarının ise 12 kat arttığının tespit edildiğini aktardı. Salgın döneminde fiziksel aktivitenin yüzde 40 azaldığına dikkat çeken Saatçi, özellikle kronik hastaların bu dönemde kilo aldıklarını ve ek sağlık sorunları yaşamaya başladığını anlattı.

KANSER VAKALARINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Prof. Dr. Saatçi, salgın döneminde kanser taramalarının azaldığını, buna bağlı olarak ileriki dönemlerde kanser vakalarında artış beklendiğini dile getirdi. Covid-19'la mücadele esnasında kanser taramaları ve tedavilerinin aksadığını aktaran Saatçi şunları kaydetti:

"Kanser taramalarımızı ihmal ettik ya da erteledik. Dolayısıyla maalesef korkutucu bir artış bizi bekliyor. Salgın sürecinde prostat, meme, kolon ve akciğer kanseri tanısı konulan hasta sayısı geçmiş 5 yılın ortalamasına göre yüzde 42 azaldı. Kanser tanılarında dramatik bir azalma oldu. Bu süreçte hastaların yeteri kadar hastaneye erişememesi geç evrede tanıların konulmasına neden oldu. Pandemi pik yaptığında dünyada 2 milyon 324 bin 69 kanser cerrahisi operasyonu ertelendi. Bu durum hastaların sağlıklarına orta ve uzun vadede etki yapacak, aynı zamanda sağlık ekonomisine de bir etkisi olacak."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!