banner2

Uzmanlardan aspirin uyarısı! O ilaçları kullanan kişiler için tehlikeli olabilir

Çoğu insanın evinde bulunan ve baş ağrılarında ilk akla gelen ilaç olan aspirinler aslında sağlık için tehlikeli olabilir. Yapılan araştırmalara göre halihazırda reçeteli kan sulandırıcı kullananlar için aspirin bir risk unsuru. Kan sulandırıcı etkisi olan bu ilaç, ciddi kanamalara yol açıp kişinin hayatını riske sokabilir.

Sağlık 26.09.2023, 16:43 26.09.2023, 18:28
Abone ol

Baş ve bilek ağrısına; romatizmal ağrılardan diş ağrısına kadar her türlü sağlık sorununda kullanılan aspirin aynı zamanda ateş düşürücü etkisiyle de biliniyor. 

PROSTAT KANSERİ RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

Bazı uzmanlar her gün 1 adet aspirin kullanımının erkeklerde prostat riskini yarı yarıya indirdiğini belirtiyor. Bunun dışında kolon kanseri riskini azaltmak, Alzheimer hastalığından korunmak ve kısırlık tedavisinin etkisini artırmak da aspirinin faydaları arasında sayılabilir.

KAN SULANDIRICI KULLANANLAR ASPİRİN ALMAMALI

Ancak son araştırmalar, kan sulandırıcı etkiye sahip olan bu ilacın bazı kişiler için tehlikeli olabileceğini ortaya koyuyor. Çalışma, halihazırda reçeteli bir kan sulandırıcı ilaç kullanırken aspirin almayı bırakan hastaların kanama komplikasyonu riskinin önemli ölçüde azaldığını ortaya koyuyor.

Kan pıhtıları ve anormal kalp ritmi nedeniyle kan sulandırıcı ilaç tedavisi gören 6.700'den fazla hasta araştırmacılar tarafından incelendi. Hastaların herhangi bir kalp hastalığı öyküsü olmamasına rağmen tedavileri kapsamında yaygın olarak kullanılan kan sulandırıcı varfarine ek olarak aspirin de verildi.

ÇALIŞMA SONRASI ASPİRİN KULLANIMI AZALDI

Kardiyolog Geoffrey Barnes amaçlarının bazı hastalarda aspirin kullanımını azaltmak olduğunu belirtiyor. Zaten çalışma müdahalesi sırasında hastalar arasında aspirin kullanımı yüzde 46,6 oranında azaldı. Ayrıca bu ilaç daha az kullanıldığında kanama komplikasyonu riski yüzde 32,3 azaldı. Bu, aspirin almayı bırakan her 1000 hasta için bir büyük kanama olayını önlemede oldukça önemli. 

Dr. Barnes'a göre aspirin inanılmaz derecede önemli bir ilaç olmasına rağmen, on yıl öncesine göre daha az yaygın olarak kullanılıyor. Ancak halihazırda kan sulandırıcı kullanan hastalar zaten pıhtı oluşumuna karşı koruma altında olduğundan ekstra aspirin almalarına gerek yok. 

ASPİRİN KİMLER İÇİN FAYDALI? 

Bazıları için aspirin cankurtaran olabiliyor. İskemik inme, kalp krizi veya kalbe stent yerleştirme öyküsü olan birçok hasta aspirinden yararlanıyor.Sorun, kardiyovasküler hastalık öyküsü olmadan bu ilacı almak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!