banner2

Uzmanlara göre et yerine onu tüketmek lazım! Kalp kaynaklı erken ölüm riskini azaltıyor

Mantar çoğu insanın yemekten keyif almadığı bir besin maddesi. Aslında yapılan araştırmalara göre kalbe ondan daha iyi gelen bir yiyecek yok. Çok önemli bir antioksidan olan mantarlar kan damarlarıyla ilgili hastalıklardan kaynaklı erken ölüm riskini azaltıyor. Beslenme uzmanlarına göre onu birçok yemekte kullanmak mümkün.

Sağlık 21.09.2023, 09:49 21.09.2023, 10:30
Abone ol

Kalp hastalığı riskini artıran, kontrol edilebilir veya edilemez pek çok faktör var. Aile öyküsü kontrol edilemeyen bir etken iken yaşam tarzı değiştirilebilir ve böylece risk azaltılabilir.

Kalp sağlığınız için yapabileceğiniz en temel değişikliklerden biri ise beslenme değişiklikleri. Bu noktada uzmanlar ilk sıraya mantarları koyuyor. Beslenme uzmanı Elizabeth Shaw sağlıklı bir kalp için mantar yemenin oldukça büyük önem taşıdığına vurgu yapıyor. Peki mantar kalp sağlığını nasıl iyileştiriyor? 

EŞSİZ BİR ANTİOKSİDAN

Mantarlar ilginç bir amino asit bileşimi içeriyor. Önemli bir antioksidan kaynağı olan gıdada, ergotionin adı verilen bir antioksidan bulunuyor. Bu özel amino asit istiridyede oldukça yüksek miktarda bulunuyor. 

Yapılan çalışmalarda ergotionin, düşük trigliserit düzeyleriyle ilişkilendirilmiş. Ayrıca kalp hastalığı ve felç için temel risk faktörlerinden biri olan atardamarlarda oluşan plak için de önleyici tedbir olarak kullanılabiliyor. Başka bir çalışma ise kan plazmasında yüksek seviyelerde ergotionin bulunduğunda, kalp hastalığı veya kan damarlarıyla ilgili hastalıklardan erken ölüm riskinin azaldığını ortaya koymuş durumda.

İskoçya'da yapılan bir araştırma, düzenli olarak mantar yemenin kalp hastalıklarına yakalanma riskini yüzde 35 azalttığını gösteriyor. Mantarda bulunan yüksek miktardaki potasyum ve C vitamini ana damarları koruyarak kalpte oluşabilecek hasarı engelliyor. 

BİTKİSEL LİFLER İÇERİYOR

Mantarlar suda çözünmeyen ve çözünen lifler içeriyor. Her iki lif türü de vücut için gerekli, ancak çözünebilir lifin kalp sağlığı için kendine özgü faydaları var. 

Mantarlarda bulunan bir tür çözünür lif olan beta-glukan, mide-bağırsak sisteminde kolesterol ve trigliseritleri "yakalayan" jöle benzeri bir madde oluşturuyor ve bunların sindirim sırasında vücut tarafından emilmesini önlüyor. Bu süreç kan kolesterolünün düşürülmesi açısından oldukça önemli. 

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİ GİDERİYOR

D vitamini eksikliği, koroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği dahil birçok çalışma tarafından kalple ilgili problemlerle ilişkilendiriliyor. D vitamini içeren pek fazla besin yok ancak mantarlar öyle değil. Tüm mantar çeşitleri az miktarda D vitamini içeriyor. 

Beslenme uzmanı Shaw'a göre mantarlar ev yapımı yemekler için çok yönlü bir malzeme olabilir. Başka bir beslenme uzmanı Sara Haas, günlük diyetinize daha fazla mantar eklemenize yardımcı olacak bazı yöntemleri paylaşıyor.

MANTARLA NELER YAPILABİLİR? 

Az miktarda mantarı soğanla birlikte zeytinyağında soteleyin. Ocağı kapatmadan hemen önce pul biber ve kimyonu ekleyin. Tavayı ocaktan alın ve taze limon suyu ekleyin. Kıyılmış kişniş ve biraz peynirle birlikte tortilla şeklinde servis yapın. Veya mantarları kesin, balzamik sirke, sızma zeytinyağı, tuz ve karabiber ekleyin. Kısık ateşte pişirin ve sonunda kekik ekleyin.

Özellikle etle yapılan yemekler olmak üzere dilediğiniz tarife mantar ekleyebilirsiniz. Pişmiş mantarlar "etli" bir dokuya sahip olur ve çeşitli tariflerde ete harika bir alternatif olabilir. Ayrıca tükettiğiniz et miktarını azaltmak için doğranmış mantarları kıyma ile karıştırabilirsiniz. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!