banner2

Uzmanlar yaşlıları uyarıyor: Dünyadan elinizi eteğinizi çekmeyin! Peki neden?

İnsanlar yaşlandıkça hayattan elini eteğini çekiyor. Kendisini eve kapatanların sonu ise ne yazık ki üzücü oluyor. Çin'de yapılan bir araştırma ise sosyalleşmenin çok yaşlı olanları hayata bağladığını ortaya koyuyor. Buna göre bir kişi ne kadar arkadaşlarıyla görüşürse, egzersiz gibi aktivitelere katılırsa ölüm riski o kadar azalıyor.

Sağlık 21.09.2023, 12:57 21.09.2023, 16:39
Abone ol
Uzmanlar yaşlıları uyarıyor: Dünyadan elinizi eteğinizi çekmeyin! Peki neden?

Arkadaşlık ilişkileri kişinin hayata tutunmasına katkıda bulunuyor. Çin'de yapılan bir araştırmaya göre ise diğer insanlarla sık sık sosyalleşmek çok yaşlıların hayatına daha uzun yıllar kazandırabilir.

Araştırmacılar, ortalama yaş 89 olan 28.563 kişinin verilerini analiz etti. Çeşitli sosyal faaliyetlere ne sıklıkta katıldıkları kaydedildi ve bu notlar sonraki beş yıl içinde hayatta kalma olasılıkları ile ilişkilendirildi.

Araştırmaya katılanların 25.406'sı hiç sosyal aktiviteye katılmamış, 1.370'i bazen katılmış, 693'ü ayda en az bir katılmış, 553'ü haftada en az bir ve 532'si hemen hemen her gün bu tür bir etkinlikte yer almış.

SOSYAL TEMAS ARTTIKÇA ÖLÜM ORANI AZALIYOR

Ekibin yaptığı bu çalışma sırasında 21.161 kişi öldü. Beş yıllık bir süre içinde hiç sosyal aktivitesi olmayanların yüzde 18,4'ü, ara sıra sosyal teması olanların yüzde 8,8'i, ayda en az bir kere sosyal teması olanların yüzde 8,3'ü, en az bir kere sosyal teması olanların yüzde 7,5'i öldü. Neredeyse her gün biraz sosyal teması veya etkinliği olanlarda bu oran yüzde 7,3'tü.

Hiç sosyal aktiviteye katılmayanlara göre ara sıra sosyal katılanlarda ölüm süresinde yüzde 42, ayda en az bir sosyal aktivite yapanlarda yüzde 48, en az bir sosyal aktivite yapanlarda yüzde 110 oranında ölüm gecikmesi görüldü. Neredeyse her gün sosyal aktiviteleri olanlarda oran gittikçe yükseliyor, bilimadamlarına göre bu kategoridekilerde ölüm süresi yüzde 204 gecikme gösterdi. 

KRONİK STRESİN ETKİLİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Araştırmacılar, özellikle egzersiz ve sağlıklı bir diyetle birleştirildiğinde, yaşlılıkta sosyal aktivitenin neden hayatta kalmayı uzatabileceğinin tam olarak net olmadığını söylüyor. Ancak sosyal temasların kronik strese karşı bir etkili olması bunda rol oynuyor olabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!