Uyumadan hemen önce yoğurt yerseniz ne olur? Büyük etkisi ilk kez ortaya çıktı

Yoğurt, Türk kültüründe oldukça önemlidir. Birçok etli veya etsiz yemeğimizi süsleyen yoğurt, bu kadar geniş bir yere sahip olduğu kadar aynı zamanda oldukça sağlıklı bir yiyecektir. İşte yoğurdun sağlığımız için faydaları be yoğurtla ilgili bilinmeyenler....

Sağlık 02.02.2022, 12:35 02.02.2022, 12:35
Abone ol
Uyumadan hemen önce yoğurt yerseniz ne olur? Büyük etkisi ilk kez ortaya çıktı

Yoğurt, Türk kültüründe oldukça geniş bir yeri kaplamaktadır. Birçok etli veya etsiz yemeğimizi süsleyen yoğurt, bu kadar geniş bir yere sahip olduğu kadar aynı zamanda oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Eğer yoğurdu sade bir şekilde sevmiyorsanız, taze meyveler ile karıştırarak ya da yoğurdunuzun içerisine yulaf ekleyerek de tüketebilirsiniz. Bu sayede hem yoğurdun faydalarını alırken hem de yoğurda eklediğiniz besinlerin faydalarından yararlanabileceksiniz.

YOĞURDUN FAYDALARI

Yoğurt, probiyotik bir besindir. Bu sayede sindirim sisteminizin daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlayan yoğurt, kabızlık gibi problemlerin önüne geçecektir. yoğurdun içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu minerallerden biri de kalsiyumdur. Vücuda kalsiyum alınması, yağ yakımını hızlandıracaktır. Ayrıca kalsiyum, kemik ve diş gelişimine iyi gelmektedir. Çünkü diş ve kemiklerde kalsiyum bulunmaktadır. Kalsiyum, kemiklerin daha dayanıklı ve güçlü olmasını sağlamaktadır.

YOĞURT BOL MİKTARDA PROTEİN İÇERMEKTEDİR

Yoğurt içerisindeki laktoz oranı, süte oranla daha azdır. Bu yüzden laktoza karşı hassasiyeti olanlar, rahatlıkla yoğurdu tüketebilir. Ayrıca daha az laktoz barındıran yoğurt, içeriğinde bol miktarda protein içermektedir. Yoğurdun içerinde bulunan protein, yoğurdun mayalanması sırasında oluşmaktadır ve kas gelişimini sağlamaktadır. Ayrıca proteinli gıdalar her zaman daha doyurucu olmaktadır. Tüm bu özellikleri sebebiyle, yoğurdu diyet listenize ekleyeceksiniz.

UYUMADAN ÖNCE NEDEN YOĞURT TÜKETMELİYİZ?

Yatmadan önce yoğurt yerseniz bağışıklık sisteminizi güçlendireceksinizdir. Özellikle soğuk kış günlerinde yoğurt tüketimi, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltacaktır. Yoğurt tüketen kişiler, her zaman kış aylarında hastalığa daha az yakalanmaktadır.

SİVİLCE VE SİYAH NOKTA OLUŞUMUNU AZALTIR

Yoğurt, içerisinde bulundurduğu laktik asit ve çinko sayesinde ciltteki gözenekleri açmaktadır. Bu sayede sivilce oluşumlarını ve siyah nokta oluşumlarını azaltan yoğurt, cildin temiz ve daha doygun bir tonda görünmesini sağlamaktadır. Çünkü yoğurdun içeriğinde bulunan bileşenler, cilt ve saçlardaki pigment oluşumunu arttırmaktadır. Bu sayede hem saçlarımızın rengini kaybetmesi daha uzun sürer hem cildimiz daha doygun renklerde olur hem de cildimizdeki yaşlılık belirtilerinin önüne geçeriz.

YOĞURT SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLER

Yoğurt yemek sindirim sistemini hızlandırdığı için bazal metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Bu yüzden gece yatmadan önce yoğurt tüketmeniz, uyku sırasında vücudunuzun metabolizmasını hızlandıracaktır. Hızlanan metabolizma sayesinde kilo vermeniz daha kolay olacaktır. Çünkü yoğurdun bize verdiği bu etki diğer gün de etkisini gösterecektir. Ayrıca sindirim sistemini düzenleyen yoğurt, uykunuzdan sonra daha rahat tuvalete çıkmanızı sağlayacaktır.

DİKKAT DAĞINIKLIĞINI ÖNLER

Yoğurt sinir sistemini yatıştıran bir yiyecektir. Bu sayede geceleri yoğurt tüketmek, uyku kalitenizin artmasına ve sabahları daha dinç uyanmanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda hassaslaşan sinirleri daha dirençli yapacak besin maddeleri içeren yoğurt, odaklanmayı ve dikkat dağınıklığını engellemektedir. Bu yüzden küçük çocukların her gün 1 kase yoğurt yemesi, uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!