Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi belirtileri nelerdir, tedavi edilebilir mi?

Apne, uyku sırasında soluk alıp vermenin kesintiye uğramasıyla ortaya çıkan bir hastalık. Tehlikeli bir sağlık problemi olan uyku apnesi, kalp krizine yol açabilir. Tedavide duruma göre yaşam tarzı değişiklikleri, cerrahi ve pozitif hava basıncı gibi yöntemler izlenebilir.

Sağlık 31.07.2022, 18:56
Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi belirtileri nelerdir, tedavi edilebilir mi?

Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi belirtileri nelerdir? Uyku apnesi tedavi edilebilir mi? Uyku apnesi tehlikeli midir? İşte cevaplar...

SOLUNUM EN AZ 10 SANİYE DURUR

Solunumun uyku esnasında aniden durduğu ciddi bir uyku bozukluğu olan uyku apnesi, günümüzde yaygın olarak görülüyor. Bu solunum bozukluğuna uyku apnesi diyebilmek için solunum durmasının en az 10 saniye olması gerekiyor. 

HORLAMA VE ANİDEN UYANMA APNE BELİRTİLERİNDEN

Uyku apnesinde kişide yüksek sesle horlama, başkasının şahit olduğu uykuda solunum durması atakları, uykudan ani uyanmalar, sabahları ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı ve baş ağrısı, depresif ruh hali, sinirlilik ve dikkat sorunları görülür.

ÇOCUKLARDA DA UYKU APNESİ GÖRÜLÜYOR

Uyku apnesi sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da görülebilir. Bu problemden muzdarip çocuklarda uyum sağlama, davranış ve öğrenme ile ilgili çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Dikkatleri çabuk dağılır, okul performansı düşer ve anlama güçlüğü oluşur.

Hastalığa tanı koymak için doktor hikayeyi dinledikten sonra genel bir muayene ve kulak burun boğaz değerlendirmesi yapar. Üst hava yolları incelenir. Bazı radyolojik tetkikler yapılır.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİĞİ İLK TEDAVİ YOLU

Uyku apnesi tedavisi, hastalığın seviyesine göre yaşam tarzı değişiklikleri, cerrah ve pozitif hava basıncı şeklinde sıralanabilir. Tedavi planlamasında öncelikle varsa fazla kilolardan kurtulmak esas olandır. Aynı zamanda kişinin sigara ve alkol kullanımından kaçınması gerekir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!