banner2

Ünlü Prof'tan şaşırtan öneri: Yellenin, koklayın, kanser ve diyabetten korunun!

Toplum içinde ayıp sayılan gaz çıkarmanın meğer ne faydaları varmış! Ünlü Prof. Ahmet Rasim Küçükusta, insanlara yellenmelerini ve çıkan gazı koklamalarını tavsiye ediyor. Küçükusta'nın kadınlara ilişkin verdiği bilgi ise akıllara durgunluk verecek cinsten...

Sağlık 18.09.2022, 20:11 18.09.2022, 20:13
Abone ol
Ünlü Prof'tan şaşırtan öneri: Yellenin, koklayın, kanser ve diyabetten korunun!

Gaz çıkarmanın ve bağırsak gazını koklamanın sağlığa etkileri konusunda akıllara durgunluk veren bir gelişme yaşandı. Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda gaz çıkarılması ve çıkarılan gazın koklanması tavsiyesinde bulundu!

GAZ, HÜCRELERİN YAŞAMASINI SAĞLIYOR

Bütün kültürlerde ayıp sayılan gaz çıkarmak aslında geğirmek, hapşırmak ve hıçkırmak kadar doğal bir yaşamsal fonksiyon. Bağırsak gazlarında bulunan hidrojen sülfit hücrelerin enerji santralleri olan mitokondrilerin DNA’sını koruyarak hücrelerin yaşamalarını sağlıyor. Ünlü Prof. Ahmet Rasim Küçükusta, sosyal medya hesabında yayınladığı vidyoda, gazın içeriğinde bulunan hidrojen sülfitın çok önemli olduğunu ve bu yüzden çıkan gazı koklamanın sağlık için çok büyük fayda sağladığını dile getirdi.

GAZI KOKLAMAK HASTALIKLARA ŞİFA OLUYOR

Gaz çıkarmada önemli olanın ses değil koku olduğunu söyleyen Prof. Küçükusta, bağırsak gazını koklamanın, kanser, felç, kalp krizi, diyabet, artrit ve bunamayı önleyebileceğini aktarıyor. 

KADINLARIN GAZINI KOKLAMAK DAHA FAYDALI 

Yapılan araştırmalar erkeklerin, kadınlardan daha çok gaz çıkardığını ancak kadınların gazlarının hidrojen sülfitten daha zengin olduğu için daha keskin kokulu olduğunu gösteriyor. Küçükusta da özellikle kadınların çıkardığı gazı koklamanın sağlık için adeta bir şifa olduğunu söylüyor. 

EN ÇOK GAZ ÇIKARAN CANLI TERMİTLER

İnsanlarda hızı saniyede 10 feet, yani 3 metre olan bağırsak gazı, hayvanlarda da sık görülüyor. En çok gaz çıkaran canlı ise beyaz karınca olarak adlandırılan termitler. Termit dışında deve, zebra, koyun, inek, fil ve köpekler en çok gaz çıkaran canlılardan bazıları.

BAĞIRSAK GAZININ HIZI SANİYEDE 3 METRE

Bağırsak gazı araştırmalarında bir insanın günde ortalama 14 defa gaz çıkardığı, bunun da bir balonu doldurmaya yeteceği belirlendi. Gazın en fazla gece uykusunda çıkarıldığının da altı çizilen araştırmalarda bağırsak gazının hızının saniyede 10 feet, yani 3 metre olduğu vurgulandı.

Özetle, gaz çıkarmak aslında utanılacak veya ayıplanacak bir durum değil aksine sağlıklı olmanın işareti. Gaz çıkaramayan kişilerin mutlaka doktora gitmesinde fayda var.

İŞTE KÜÇÜKUSTA'NIN OLAY PAYLAŞIMI

Prof. Küçükusta'nın sosyal medya hesabında paylaştığı vidyo tartışmalara neden oldu. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!