banner2

Uğur Şahin ve Özlem Türeci'den delta varyantı için yeni aşı çalışması

Hindistan'da ortalığı kasıp kavuran Delta varyantının yayılmaya devam etmesi üzerine BioNTech'ten önemli bir adım geldi. BioNTech'in aşısının mucitleri Özlem Türeci ve Uğur Şahin, 100 gün içinde yeni bir aşının elde edilmesini sağlayabileceklerini açıkladı.

Sağlık 12.07.2021, 13:13 12.07.2021, 15:44
Abone ol
Uğur Şahin ve Özlem Türeci'den delta varyantı için yeni aşı çalışması

Yeni tip koronavirüsün Delta varyantı tüm dünyada yayılmaya ve aktif vaka sayılarını yükseltmeye devam ediyor. Dünya çapında vaka sayıları artış gösterirken bilim insanları bunun ana nedeni olarak daha bulaşıcı olan Delta varyantını gösteriyor.

BioNTech koronavirüs aşısının mucitleri Özlem Türeci ve Uğur Şahin, Fransız 'Les Echos' ile gerçekleştirdikleri özel röportajda Delta varyantı ve aşılara yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

MRNA AŞILARI VARYANTLARA KARŞI UYARLANABİLİR

mRNA aşılarının koronavirüs varyantlarına karşı etkisine değinen Özlem Türeci, aşıların yeni varyantlara karşı etkili olması için mRNA aşısını uyarlanmasının oldukça kolay olduğunu ifade etti.

100 GÜN İÇİNDE YENİ AŞI HAZIRLAYABİLİRİZ

Özel röportajda açıklama yapan Uğur Şahin ise 'İhtiyaç duyulması halinde 100 gün içinde yeni bir aşının elde edilmesini sağlayabiliriz' şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz hafta, BioNTech ile aşı üreten Pfizer, Delta ile mücadele kapsamında yeni bir aşı geliştirdiklerini duyurmuştu. Açıklamada Delta varyantını hedef alan bir Covid-19 güçlendirici aşısı için çalışmalara başlandığı belirtilmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!