banner2

Tuzlu suyla gargara o rahatsızlığa çare oluyor! İşte boğazında gıcıklanma olanları rahatlatacak yöntemler...

Çevrenizdeki bazı insanlar sürekli boğazında bir şey varmış da onu temizliyormuş gibi yapar. Bu davranışa sebep olan gıcıklar farklı nedenlere dayanır. Soğuk ya da kuru hava, sigara dumanı ve alerjiden dolayı yaşanabilen gıcıkları önlemek için bol su ve bitki çayı içilebilir ya da tuzlu suyla gargara yapılabilir.

Sağlık 25.09.2022, 10:28
Abone ol
Tuzlu suyla gargara o rahatsızlığa çare oluyor! İşte boğazında gıcıklanma olanları rahatlatacak yöntemler...

Boğazda gıcık hissi neden olur? Boğazda gıcık nasıl ortadan kaldırılır? İşte cevaplar...

Çoğu insanda yaşanan boğazdaki gıcık hissi günlük hayatta kişinin sürekli huzursuzluk yaşamasına sebep olur. Gıcık boğazda biriken sıvı sebebiyle ortaya çıkar, bu bir süre sonra öksürük oluşumuna yol açar.

BOĞAZDAKİ GICIĞIN FARKLI NEDENLERİ VAR

Soğuk ya da kuru hava, trafik dumanı ya da kimyasalların sebep olduğu hava kirliliği, sigara dumanı, farenjit, soğuk algınlığı, alerji ve asit reflü
gibi durumların sebep olduğu gıcık hissi, hemen su içme ile ortadan kaldırılabilir. 

ZERDEÇAL VE ZENCEFİL BOĞAZI RAHATLATIR

Gıcık hissinin oluşmasını engellemek için farklı yöntemler de mevcut. Antimikrobiyal özellik gösteren zerdeçal, gıcığı durdurmada çok etkilidir.
Zencefil de solunum yollarını rahatlatır, hemen tüketildiği takdirde gıcık hafifler ve tamamen geçer.

TUZLU SU GARGARASI DA İŞE YARAYABİLİR

Tuzlu su gargarası yapılarak boğaz rahatlatılabilir. Adaçayı, zencefil çayı, papatya çayı gibi boğaza iyi gelecek çaylar tüketilebilir. Bunlar günde iki kere tüketildiğinde bile çok iyi gelecektir.

BOĞAZ PASTİLLERİ DE GICIĞI GEÇİREBİLİYOR

Bir diğer seçenek ise boğaz pastil. Bunlar hem boğaz gıcıklandığında hem de ağrıdığında başvurulabilecek en iyi yöntemlerden biri. 

GICIKLANMA GEÇMEZSE DOKTORA GİDİLMELİ

Genellikle anlık olan boğazdaki gıcıklanma bazen uzun süre geçmeyebilir ve nefes almayı zorlaştırabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktora görünmekte fayda var. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!