Turşu tansiyonu yükseltiyor! Tansiyon hastaları çok fazla tuz içeren besinleri dikkatli tüketmeli!

Sebzeler, en sağlıklı yiyecekler olsa da bazı hazırlama yöntemleri onları riskli hale getirebilir. Mesela yüksek oranda tuz barındıran turşu, bağırsaklar için çok büyük faydalar sağlasa da, yüksek tansiyonu olanların dikkatli tüketmesi gereken bir besin.

Sağlık 13.08.2022, 18:17
Turşu tansiyonu yükseltiyor! Tansiyon hastaları çok fazla tuz içeren besinleri dikkatli tüketmeli!

Turşu tüketmek tansiyonu nasıl etkiler? Tuz ve tansiyon arasında nasıl bir bağlantı var? İşte cevaplar...

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, kalp krizinden felçlere kadar uzanan ciddi sağlık sorunlarının habercisidir. Ne yediğiniz de tansiyon üzerinde önemli bir rol oynar. Örneğin küçük bir tuzlu sebze tansiyona tavan yaptırabilir. 

TURŞU TÜKETİMİ TANSİYONU YÜKSELTİYOR

Çünkü yapılan bazı araştırmalar tuzun, yüksek tansiyonun en büyük tek nedeni olduğunu ortaya koyuyor. Yaşları 17 ile 18 arasında değişen 289 kız ile yapılan araştırmada fazla miktarda turşu yiyenlerin hem sistolik hem de diyastolik basıncının önemli ölçüde daha yüksek olduğu sonucuna varıldı. İştah açıcı ve tuzlu bir besin olan turşunun hipertansiyon ve obezite riskini artırdığı belirtildi.

Fazla tuz tüketimi su tutulmasına yol açıyor. Bu durum kana fazladan su ekliyor ve kan damarı duvarlarındaki basınç artıyor.

PAKETLİ YİYECEKLER DE TUZ KAYNAĞI

Tabi sadece turşu değil, marketlerden alınan bazı paketli yiyecekler de yüksek tansiyona sebep olabileceğinden risk barındırıyor. Ekmekten bisküvilere ve soslardan çeşnilere kadar çeşitli yiyecekler bünyelerinde yüksek miktarda sodyum saklayabiliyor.

TANSİYONU OLANLAR TUZU DİKKATLİ TÜKETMELİ

Yüksek tansiyon hastalarının günlük sofra tuzu tüketimi  5 gramı geçmemeli. Hipertansiyonu tetikleyen alkol tüketimi kısıtlanmalı. Çay ve kahve içenler özellikle büyük yaş gruplarında kısıtlanmalı. Beslenmede süt, yoğurt ve süt ürünleri arttırılmalı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!