banner2

Türk Profesörler dünyaca ünlü dergide kapak oldu: Kanser aşısı ile ilgili müjde verdiler

Pandeminin başlamasından kısa bir süre sonra geliştirdikleri koronavirüs aşısıyla birlikte tüm dünyada ses getiren Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, şimdi ise kanserle mücadele çalışmalarıyla gündem oldu. Almanya’nın dünyaca ünlü haftalık haber dergilerinden Focus’a kapak olan Türeci ve Şahin kanser aşısına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık 16.01.2023, 15:23
Abone ol
Türk Profesörler dünyaca ünlü dergide kapak oldu: Kanser aşısı ile ilgili müjde verdiler

Pandemi döneminde adlarından sıkça söz ettiren Türk bilim insanları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin şimdi yeni bir gelişme ile dünyaca ünlü dergiye kapak oldu. 

Türk bilim insanları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’den geldi. Alman Focus dergisine kapak oldu.

KANSER AŞISI İLE İLGİLİ GELİŞME

30’ncu kuruluş yılını kutlayan derginin “30 Yıl Focus, 30 İnsan” başlıklı dizinin başında Türeci ve Şahin çifti, portreleriyle yer alıyorlar. Birgün'ün derlemesine göre bilim insanları, Mainz’da birlikte kurdukları Biontech firmasında kanserle mücadele için bir araya getirdikleri dünyanın dört bir köşesinden bilim insanlarından oluşan ekipleriyle araştırmalarını sürdürüyor.

Türeci ve Şahin’le ilgili yazıda Türeci ve Şahin'in geliştirdiği kanser aşısının da bir insana ilk kez İngiltere’de yapıldığı belirtiliyor.

Dergiye göre hükümetle anlaşan Biontech’in geliştirdiği kanserle mücadele aşısı, içinde bulunduğumuz ve gelecek yıl içinde 100 bin kanser hastasının tedavisinde kullanılacak.

2002 yılında evlene Türeci ve Şahin’in kurduğu Biontech, meme, kalın bağırsak, akciğer, prostat, pankreas ve deri kanserinin tedavisi için araştırmalarını sürdürürken, korona salgınının pandemiye dönüşmesi üzerine bu alana da yönelmişler, BNT162b2 adıyla salgına karşı ilk aşıyı geliştirmişlerdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!