banner2

"Topuklu ayakkabıdan vazgeçmem" diyorsanız bir daha düşünün! Yüksek topuklu ayakkabılar ayakta şekil bozukluğuna yol açıyor!

Güzel giyinmeyi seven kadınların vazgeçilmezi topuklu ayakkabılar, ayak sağlığı için bazı olumsuzlukları beraberinde getiriyor. Vücut ağırlığının, ayağın ön kısmına yoğunlaşmasına sebep olan bu ayakkabılar, ayaklarda şekil bozukluğuna yol açıyor. Halluks valgus adı verilen bu hastalık yaş ilerledikçe artıyor.

Sağlık 20.08.2022, 18:36
Abone ol
"Topuklu ayakkabıdan vazgeçmem" diyorsanız bir daha düşünün! Yüksek topuklu ayakkabılar ayakta şekil bozukluğuna yol açıyor!

Topuklu ayakkabı giymenin sakıncaları nelerdir? Halluks valgus nedir? Ayakta şekil bozukluğu tedavi edilebilir mi? İşte cevaplar...

Topuklu ayakkabılar, güzel ve şık görünmeyi seven kadınlar tarafından severek kullanılıyor. Görünüş bakımından zarif görünse de bu tarz ayakkabılar ayak sağlığına zarar verebiliyor. 

TOPUKLU AYAKKABILAR, ŞEKİL BOZUKLUĞUNA YOL AÇIYOR

Yüksek topuklu ayakkabılar; vücudun ağırlık merkezinin değişmesine, ağırlığın ayağın ön kısmına yoğunlaşmasına, ayak tabanında yayvanlaşmaya sebep oluyor. Bu da ayak başparmağının dışa, tarak kemiğinin içe doğru dönmesi ile başparmakta meydana gelen bir şekil bozukluğu olan halluks valgusu ortaya çıkarıyor.

HALLUKS VALGUS BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Bağ dokusunun kadınlarda daha gevşek olması sebebiyle Halluks valgus olgularının yüzde 90’ı kadınlarda görülüyor. Hastalık, başparmağın iç tarafında şişlik oluşması, başparmak hareketlerinde sertlik-kısıtlılık, başparmağın dışa doğru dönmesi, ayak tabanında 2., 3. ve 4. parmak tarak kemiklerinin üzerindeki derinin kalınlaşması veya sertleşmesi gibi belirtilerle kendisini gösteriyor.

HALLUKS VALGUS TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ? 

Halluks valgusun tedavisinde birçok farklı yöntem var. Ağrı kesici ve anti-enflamatuar ilaçlar, parmak arası makaralar, fizyoterapi ve ayak jimnastiği, tabanlıklar, özel ayakkabılar ile şikayetler azaltılabiliyor. Bazen ise cerrahi kaçınılmaz oluyor.

AYAKKABI SEÇİMİNE DİKKAT!

Halluks valgus sorununa karşı ayakkabı seçimi büyük önem taşıyor. Yüksek topuklu ayakkabı kullanmamak, ucu parmakları sıkıştıracak şekilde dar ayakkabılar seçmemek, yumuşak derili ayakkabıları tercih etmek, ayakkabının ön tarafının parmakların rahatça hareket edebileceği genişlikte olmasına dikkat etmek, mümkünse yarım ya da bir numara büyük ayakkabı almak hastalığa yakalanmamak için alınabilecek önlemler arasında.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!